logo tobb logo tobbetu

COVID-19 Küresel Salgınının Türkiye CDS Primlerine ve BİST 100 Endeksine Etkisi Değerlendirme Notu / Ecem Demirhan
Haber resmi
30/03/2020 - Viewed 2232 times

 

 

11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘’küresel salgın’’ olarak ilan edilen COVID-19, sağlık açısından olduğu kadar ekonomi genelinde de bir belirsizlik ortamı yaratıyor. Her geçen gün artmaya devam eden vaka sayıları belirsizlik ortamını beslerken bu belirsizlik, riski ve korkuyu beraberinde getirmekte ve finansal piyasalarda da olumsuz etkiye neden olmakta.

Bu çerçevede, ülkelere ilişkin risk algısını gösteren hisse senedi piyasa endekslerini ve CDS primlerini, ilk vakanın görüldüğü Çin ve 1 Nisan 2020 itibarıyla en fazla sayıda vakanın görüldüğü Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya için Türkiye ile karşılaştırmalı olarak inceledik. Buna ek olarak COVID-19 salgınının Türkiye piyasalarında yarattığı etkiyi analiz etmek için 5 yıl vadeli CDS primleri ve BİST 100 getirilerindeki değişkenliği (volatiliteyi) hesapladık.

Sonuçlar bu küresel salgının finansal varlık riskliliğinin ve fiyat değişimlerindeki belirsizliğin en temel göstergelerinden biri olan volatiliteyi etkilediğini göstermekle beraber, her iki piyasanın hareketlerinin vaka sayısına verdikleri tepki açısından yatırım kararlarında yol gösterici nitelik taşıdığı görülmektedir.

 

 

Değerlendirme notunun tamamına erişmek için tıklayınız.

Yazdır

« All News