ANA SAYFA   ÖZGEÇMİŞ   MERİH CELASUN ÖDÜLÜ   ETKİNLİKLER   FOTOĞRAFLAR  
TR | ENG

MERİH CELASUN'A SAYGI

TEPAV, 2004 yılında kaybettiğimiz çok değerli hocamız Prof. Dr. Merih Celasun’u anmak üzere her yıl "Merih Celasun'a Saygı Günü" düzenleme kararı almıştır.

Devlet Planlama Teşkilatı'nda başladığı, O.D.T.Ü. ve Bilkent Üniversitesi'nde devam ettiği parlak kariyeri boyunca ekonomi politikasında bilimsel düşünceyi temel alarak yaptığı çalışmalarla Türkiye'nin yaşadığı yapısal problemlere çok önemli çözümler getiren Merih Celasun, kendisini tanıma fırsatı bulanlara ekonomi bilimine nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda da eşsiz dersler vermiştir.

Bilgi birikimi, donanımı ve iktisadi problemlere yaklaşımı kendisine uluslararası akademi camiasında haklı bir ün kazandırmış, özellikle Türkiye ekonomisi konusunda bilgi sahibi olmak isteyen çevrelerin ilk başvurduğu isimlerden biri olmuştur.

Çalışmalarını Türkiye ekonomisinin sorunlarını tespit edip kısa ve uzun dönemli politikalar üretme konusunda yoğunlaştıran TEPAV olarak, çalışmaları ve kişiliğiyle örnek aldığımız Merih Hocamızı hatırlayacağımız bu etkinlik kapsamında "Merih Celasun'u Anma Dersi" ve "Merih Celasun'u Anma Konuşmaları" yapılacaktır.

Her yıl dünyanın önde gelen akademisyenlerinden birini davet edeceğimiz anma dersinde, Türkiye ekonomisinin önemli bir problemi ele alınacaktır.

Ayrıca, 2011 yılından başlamak üzere, her sene önceden duyurulacak bir konu çerçevesinde Prof. Dr Merih Celasun adına Türkiye ekonomisi üzerine yapılacak akademik çalışmaları desteklemek ve bu çalışmaların daha geniş kitlelere ulaşabilmesine katkıda bulunmak amacıyla "Merih Celasun Ödülü" verilmesi kararlaştırılmıştır.


TEPAV|Aralık 2010