ANA SAYFA   ÖZGEÇMİŞ   MERİH CELASUN ÖDÜLÜ   ETKİNLİKLER   FOTOĞRAFLAR  
TR | ENG

MERİH CELASUN'A SAYGI

TEPAV, 2004 yılında kaybettiğimiz çok değerli hocamız Prof. Dr. Merih Celasun’u anmak üzere "Merih Celasun'a Saygı Günü" düzenleme kararı almıştır.

Prof. Dr. Merih Celasun kariyerine Dünya Bankası’nda ülke ekonomisti olarak başlamış, DPT’de İktisadi Planlama Dairesi Başkanı, ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi’nde akademisyen, Ekonomi Bölüm Başkanı ve Dekanı olarak devam etmiştir. Parlak kariyeri boyunca, bugünün profesyonellerini yetiştirmenin yanı sıra ekonomi politikasında bilimsel düşünceyi temel alan çalışmalarla Türkiye’nin yaşadığı yapısal problemlere çok önemli çözümler getirmiştir.

Bilgi birikimi, donanımı ve iktisadi problemlere yaklaşımı kendisine uluslararası akademi camiasında haklı bir ün kazandırmış, özellikle Türkiye ekonomisi konusunda bilgi sahibi olmak isteyen çevrelerin ilk başvurduğu isimlerden biri olmuştur.

Çalışmalarını Türkiye ekonomisinin sorunlarını tespit edip kısa ve uzun dönemli politikalar üretme konusunda yoğunlaştıran TEPAV olarak, çalışmaları ve kişiliğiyle örnek aldığımız Merih Hocamızı hatırlayacağımız bu etkinlik kapsamında "Merih Celasun'u Anma Dersi" ve "Merih Celasun'u Anma Konuşmaları" yapılacaktır.

İlki 2010 yılında gerçekleşen bu önemli günde, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen akademisyenleri tarafından Türkiye ekonomisinin önemli bir problemi anma dersi olarak gündeme gelecektir. Bu derslere daha önce Dani Rodrik, Daron Acemoğlu, Timur Kuran, İlhan Tekeli ve Hasan Ersel konuk olarak katılmıştır.


TEPAV