SEMPOZYUM PROGRAMI
7 Eylül 2006
|
09.00 – 09.30 |
Kayıt |
Açılış Konuşmaları
|
09.30 – 10.15 |
Serap Kayasü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı |
Faik Yavuz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı |
Ahmet Acar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı |
Bölgesel Kalkınma ve Yönetişim, Avrupa Perspektifi
Oturum Başkanı: Serap Kayasü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi |
10.15 – 11.00 |
Henrik Halkier, Aalborg Üniversitesi
Bölgesel Kalkınma Ajansları ve Çok Düzlemli Yönetişim |
11.00 – 11.15 |
Çay – Kahve Arası |
11.15 – 11.55 |
Teresa Reeves, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu
Avrupa Birliği Yolunda Bölgesel Kalkınma |
David Walburn, Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği
İktisadi Kalkınmayı Canlandırma Aracı Olarak Bölgesel Kalkınma Ajansları |
11.55 – 12.15 |
Tartışma |
12.15 – 13.30 |
Öğle Yemeği |
Bölgesel Kalkınma ve Yönetişim Deneyimleri
Oturum Başkanı: Ahmet Yaman, Devlet Planlama Teşkilatı
|
13.30 –14.45 |
Roberta Dall’olio, Emilia-Romagna Bölgesel Kalkınma Ajansı, İtalya
Bir Bölgesel Kalkınma Ajansının Bölgesel Mekânsal Politikaların Geliştirilmesindeki Rolü |
Pálné Kovács Ilona, Tuna Bölgesi Araştırma Enstitüsü, Macaristan
Macaristan’da Bölgelerin oluşumu, Güney Tuna Bölgesi Örneği |
Richard Harding, Bağımsız Uzman, Romanya (British Council Türkiye’nin katkılarıyla)
İngiltere ve Romanya'da Bölgesel Kalkınma Ajansları Deneyimi |
Deniz Akkahve, Devlet Planlama Teşkilatı
AB Destekli Bölgesel Kalkınma Programlarının Yönetimi ve Yapısal Fonlara Hazırlık |
14.45 – 15.00 |
Tartışma |
15.00 – 15.15 |
Çay – Kahve Arası |
Türkiye’de Yeni Gelişmeler, Yasal ve Yönetsel Yapılanmalar
Oturum Başkanı: Güven Sargın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
|
15.15 – 16.30 |
Serap Kayasü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Avrupa Birliği'ne Üyelik Sürecinde Bölgesel Kalkınma Politikaları:
Yasal ve Kurumsal Dönüşümler (Suna Yaşar ile birlikte) |
Melih Ersoy, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Üst Ölçek Plan Sorunu |
Murat Ali Dulupçu, Süleyman Demirel Üniversitesi
Bölgesel Politikalar Kopyalanabilir mi? Bölgeselleşme Karşısında Bölgeselcilik |
Gülhan Bilen, Türkiye Kalkınma Bankası
Türkiye’de Yeni Bölgesel Politika Oluşumu ve Gelişiminde Problemler |
16.30 – 16.45 |
Tartışma |
8 Eylül 2006 |
Bölgesel Kalkınmada İktisadi Perspektif
Oturum Başkanı: Ayda Eraydın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
|
09.30 – 10.50 |
Neşe Kumral, Ege Üniversitesi
Bölgesel Rekabet Gücünü Artırmaya Yönelik Politikalar |
Melih Pınarcıoğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Eski bir muammaya çözüm arayışları: Türkiye'de Bölgesel Kalkınma ve Girişimcilik |
Naci Akın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Bölgesel Kalkınma Araçları ile Kalkınma Ajanslarının Uyum, İşbirliği ve Koordinasyonu |
Esen Çağlar, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı
Bölgesel Kalkınmada Yeni Açılımlar: Sanayi Politikası, Organize Sanayi Bölgeleri ve Kümelenmeler |
10.50 – 11.05 |
Tartışma |
11.05 – 11.20 |
Çay – Kahve Arası |
Türkiye’de Bölgesel Kalkınma Pratikleri
Oturum Başkanı: Güven Sak, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı
|
11.20 – 12.40 |
Gökhan Menteş, GAP Kültürel Mirası Geliştirme Programı
Kültürel Mirasın Korunması ve Turizm Kalkınması İçin Bir Bölgesel Yönetişim Modeli: Güneydoğu Anadolu Örneği |
Akın Atauz, Bağımsız Uzman
Türkiye’de Bölge Planı Uygulamasında Aktörler, Kurumsal Yapılar ve YHGP’ye Referansla Olası Güç Pozisyonları Üzerinde Tartışmalar |
Meral Sayın, GAP Girişimciliği Destekleme Merkezi
Yerel Ekonomik Kalkınma Modeli Olarak GAP-GİDEM Projesi |
Erol Çakmak, Doğu Anadolu Kalkınma Programı
Sürdürülebilir Beşeri Kalkınma Çabası Olarak Doğu Anadolu Kalkınma Programı |
Uğur Hayvalı, Samsun Ekonomik Bölgesel Kalkınma Konseyi
Yerel Planlama Pratikleri: Kalkınma Öncelikleri, Kullanılan Araçlar ve Eşgüdüm |
12.40 – 13.00 |
Tartışma |
13.00 – 14.00 |
Öğle Yemeği |
Türkiye’de Kurumsal Deneyimler - Panel
Oturum Başkanı: Emin Dedeoğlu, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı
|
14.00 – 15.15 |
Yılmaz Temizocak, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı |
Raif Okutucu, Mersin Kalkınma ve İşbirliği Konseyi |
Tamer Taşkın, Ege Bölgesi Sanayi Odası |
Ümit Özgümüş, Adana Sanayi Odası |
15.15 – 15.30 |
Tartışma |
15.30 – 15.45 |
Çay – Kahve Arası |
Genel Değerlendirme Paneli
Oturum Başkanı: Serap Kayasü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
|
15.45 – 17.00 |
İlhan Tekeli, Orta Doğu Teknik Üniversitesi |
Ayda Eraydın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi |
Güven Sak, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı |
Ahmet Yaman, Devlet Planlanma Teşkilatı |
17.00 – 17.30 |
Tartışma |
|
|
|
|