logo tobb logo tobbetu

TEPAV Perakende Güven Endeksi - TEPE

 

TEPE, Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Direktörlüğü'nün "İş Dünyası ve Tüketici Uyumlaştırılmış Anket Programı" çerçevesinde düzenlendi.

TEPE örneklemine TÜİK'in 2002 Genel Sanayi ve İşyerleri Sayımı veritabanı temel oluşturuyor. Söz konusu veritabanı kullanılarak oluşturulan örneklem 500 işletmeyi kapsıyor. TEPAV Perakende Güven Endeksi Anketi kapsamında 500 firmanın yöneticileriyle her ay telefonla görüşme yapılıyor.

Geniş sektörel kapsam...

Endeks kapsamında yiyecek, içecek ve tütün ürünleri, tekstil, hazır giyim ve ayakkabı, elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar, BYS mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri, motorlu taşıtlar, birden fazla çeşit türde ürün satan büyük mağazalar ve diğer sektörler bulunuyor.

Tüm coğrafi bölgeler...

TEPE tüm coğrafi bölgelerden 32 ilde her ay gerçekleştiriliyor. Bu iller İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Yalova, İzmir, Denizli, Muğla, Kütahya, Uşak, Ankara, Konya, Kayseri, Niğde, Antalya, Adana, Mersin, Osmaniye, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Tokat, Trabzon, Ordu, Erzurum, Malatya, Van, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin olarak belirlendi.

Sorular...

Endeksin oluşturulduğu anket kapsamında şu sorular soruldu:

1.     Geçtiğimiz üç ayda işlerinizin gelişimi ne yönde oldu? (arttı, aynı kaldı, azaldı)

2.     Mevcut stoklarınızın düzeyi hakkında ne düşünüyorsunuz? (normalin üzeri, normal, normal altı)

3.     Tedarikçilere verdiğiniz siparişlerin önümüzdeki üç ayda ne yönde değişeceğini düşünüyorsunuz? (artacak, aynı kalacak, azalacak)

4.       Satışlarınızın önümüzdeki üç ayda ne yönde değişeceğini düşünüyorsunuz? (artacak, aynı kalacak, azalacak)

5.     İstihdam ettiğiniz personel sayısının önümüzdeki üç ayda ne yönde değişeceğini düşünüyorsunuz? (artacak, aynı kalacak, azalacak)

6.     Satış fiyatlarınızın önümüzdeki üç ayda ne yönde değişeceğini düşünüyorsunuz? (artacak, aynı kalacak, azalacak)

7.       İşleriniz geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl nasıl gelişti? (arttı, aynı kaldı, azaldı)

8.     Mağaza sayınızın gelecek yıl nasıl değişmesini bekliyorsunuz? (artar, fikrim yok, azalır)


TEPE her ayın 2. işgünü yayınlanacak

Anket kapsamında her ayın ilk iki haftası saha çalışması, üçüncü haftanın sonuna kadar da veri kontrolü yapılacak. Her ayın ilk 2. işgünü TEPE özet tabloları TEPAV web sayfasında yayımlanacak.