logo tobb logo tobbetu

Ekibimiz

Zoran İvanov
Merkez Direktörü

Balkan Çalışmaları Merkezi

Zoran İvanov

email icon

 

Zoran İvanov, lisans derecesini Üsküp, Makedonya Cumhuriyeti Askeri Akademisi'nden aldı. Eğitimine ABD’de devam eden İvanov, Komuta ve Genelkurmay Koleji’nden, güvenlik çalışmalarında Askeri Sanat ve Bilim Ustası olarak mezun oldu. İvanov, 2014 yılında ise Balkan güvenlik çalışmaları dalında Ulusal Tarih Enstitüsü'nden doktorasını tamamladı.

1999'dan beri Makedon Ordusunda farklı görevlerde bulunan İvanov,  2010 yılında aktif bir subay olarak, savunma ve güvenlik alanında hükümet içinde çalışmaya başladı.

İvanov ayrıca, 2017 yılında savunma, güvenlik ve terörizm alanında Makedonya Cumhurbaşkanlığı Ofisi ile işbirliğine başladı. Başkanlığın bir parçası olarak, Batı Balkanlar’da NATO ve AB de dahil olmak üzere birçok ülke ile savunma ve güvenlik alanında, ikili ve çok taraflı işbirliğine katıldı. Bölgesel işbirliği için stratejik düzeyde ortak konferans da düzenleyen İvanov, bölgesel savunma ve güvenlik için ikili ve çok taraflı girişimleri güçlendirilmesine katkı sağladı. Temmuz 2019’da, Makedon Ordusundaki görevinden gönüllü olarak ayrıldı.

18 yıldan fazla bir süre liderlik pozisyonunda bulunan İvanov, askeri ve devlet büyük ve orta ölçekli kuruluşlarının yeniden yapılandırmasına liderlik etti. Terörizm, güvenlik ve örgütsel liderlik araştırma alanları arasındadır.

İvanov ayni zamanda yerli ve yabancı üniversitelerde ve uluslararası okul ve merkezlerde öğretim görevlisi olarak görev aldı. İvanov’un sayısız yayını, yurtiçi ve yurtdışında yayımlanan dergilerde yer almıştır.

Zoran İvanov, TEPAV’a Ağustos 2019 tarihinde Balkan Çalışmaları Merkez Direktörü olarak katıldı.

« Geri Dön