logo tobb logo tobbetu

Dijital pazarlardaki Türk hukuku düzenlemeleri uluslararası rekabet politikası ekseninde değerlendirildi Halil Baha Karabudak, Dr. Ekin Korkmaz Göka, Gülce Korkmaz ve Sevgi Özben tarafından TEPAV için hazırlanan “Dijital Pazarlara İlişkin Türk Hukukundaki Düzenlemelerin ve Düzenleme Çalışmalarının Uluslararası Örnekler Işığında Rekabet Hukuku ve Politikası Çerçevesinde Değerlendirilmesi” başlıklı politika notu, Türkiye'deki düzenlemeleri diğer ülkelerdeki deneyimlerle birlikte ele alırken Rekabet Kurumu'nun dijital piyasalardaki düzenlemelerin yürütülmesi konusunda daha etkin bir rol üstlenebileceğine dikkat çekiyor.
Haber resmi
15/03/2024 - Okunma sayısı: 2092

 

 

Dijital platformlar, hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin ürünleri olarak karşımıza çıkıyor. Giderek pazarın belirleyicisi konumuna yükselen bu platformlar, işlem maliyetlerini azaltan fırsatlar sunarken aynı zamanda büyük riskleri de beraberinde getiriyorlar. Bu küresel fenomen, uluslararası alanda benzer önlemlerin ve düzenlemelerin geliştirilmesine ve tartışılmasına yol açıyor.

Dijital pazarlardaki özel koşullar, ölçek ve kapsam ekonomileri, şebeke dışsallıkları gibi faktörler, rekabetin sağlanması ve pazarın korunmasında geleneksel politikaların uyarlanmasını gerektiriyor. Bu bağlamda, Avrupa Birliği ve İngiltere gibi bazı ülkeler, dijital pazarları öncül (ex ante) düzenlemelerle destekleme ihtiyacını vurguluyorlar.

Türkiye'de ise dijital piyasaların düzenlenmesi için ilk adımlar 2014 yılında atıldı ve 2022'de yapılan değişikliklerle güncellendi. Ancak, yapılan değişikliklerin, pazarda rekabetin sağlanması ve korunması hedefiyle arasında tutarsızlıklar bulunuyor. Bununla birlikte, dijital piyasaları düzenleme çalışmaları devam ediyor ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da değişiklikler öneriliyor.

Ancak, mevcut düzenlemelerin uygulanması ve yeni düzenlemelerin getirilmesi sürecinde belirsizlikler ve sorunlar bulunuyor. Özellikle, belirlenen parasal eşiklerin ve yükümlülüklerin ekonomik temellere dayandırılmamış olması ve ETAHS'ların kısıtlamalarının etkinlik kayıplarına neden olabileceği endişeleri ön plana çıkıyor.

Halil Baha Karabudak, Dr. Ekin Korkmaz Göka, Gülce Korkmaz ve Sevgi Özben tarafından hazırlanan çalışma, Türkiye'deki düzenlemelerin diğer ülkelerdeki deneyimlerle birlikte incelenerek rekabet politikasının daha etkili bir şekilde uygulanabileceği sonucuna varıyor. Bu çerçevede, Rekabet Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle Rekabet Kurumu'nun dijital piyasalardaki düzenlemelerin yürütülmesi konusunda daha etkin bir rol üstlenmesi öneriliyor.

 

 

Notun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler: dijital pazar, Hukuk,

Yazdır

« Tüm Haberler