logo tobb logo tobbetu

Anadolu Göç ve TEPAV “Türkiye’nin Göç Tecrübesi”ni tartıştı  
Haber resmi
09/05/2019 - Okunma sayısı: 3455

 

 

ANKARA - Anadolu Göç (Anadolu Göçmen ve Mültecilerle Dayanışma Derneği) ve TEPAV ortaklığında düzenlenen “Türkiye’nin Göç Tecrübesi” başlıklı toplantı 8 Mayıs 2019 Çarşamba günü TEPAV’da gerçekleşti. Ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, kamu kurumlarının temsilcileri, yabancı misyon temsilcileri ve akademisyenlerin katıldığı toplantıda  “Türkiye’nin Göç Tecrübesi” farklı bakış açıları ile ele alındı.

Anadolu Göç YK Başkanı Hüseyin Raşit Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda, TEPAV Bölge Çalışmaları Program Danışmanı Prof. Dr. Hilmi Demir, TEPAV Politika Analisti Dr. Asmin Kavas ve Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Geçici Koruma Çalışma Grubu Başkanı Özge Bayar görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.

Toplantıda, “Türkiye’nin Göç Tecrübesi” uyum, güvenlik, devlet kurumlarının yaklaşımı ve gettolaşma eğilimleri üzerinden tartışıldı. Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği adına TEPAV tarafından yürütülen “İstanbul’da Suriyeliler ve Savaş Sonrası Suriye Gettoları” başlıklı projenin yürütücüsü Dr. Asmin Kavas, Türkiye’de bulunan Suriyeli göçmenlerin yaşadıkları uyum problemlerini sahadaki bulgular ve veriler ile birlikte ele aldı. İstanbul’da Fatih, Sultangazi ve Sultanbeyli ilçelerinde gerçekleştirilen saha çalışmalarının çıktıları ışığında uyum ve uyumsuzluğun nedenleri ve olası çözümleri üzerinde duran Kavas, Sultanbeyli’de yerel yönetimin inisiyatifiyle gettolaşmanın nasıl engellendiğini ve sosyal uyuma nasıl katkı sunulduğunu katılımcılarla paylaştı.

Radikalleşme uzmanı Prof. Dr. Hilmi Demir de ülkemizde bulunan Suriyeli nüfusun okullaşma oranları ve genç işsizliği konularına temas ederek, göç meselesini daha iyi yönetmek için gerekli enstrümanlara dair alınan mesafe ve yapılması gerekenler üzerinde durdu. Prof. Demir Türkiye’nin göçmen radikalleşmesi konusunda bazı avantajları olduğunu, ilköğretimde göçmen okullaşmasının ve özelde kız çocuklarının okula gitme oranında önemli bir başarı kazanılmakla birlikte, lise çağındaki göçmen çocuklardaki düşük okullaşma oranının hem sosyal uyum hem de radikalleşme ile ilgili kaygı verici olduğunu belirtti.

Son olarak, Türkiye’de 2013 yılından beri kurumsal olarak göç yönetimini üstlenmiş Göç İdaresi’nin Ankara İl Müdürlüğü, Geçici Koruma çalışma Grubu başkanı Özge Bayar kamu kurumu perspektifinden bazı yapılanma ve faaliyet alanlarını açıklayarak göçmenlerle ilgili inşa ettikleri kurumsal kapasite ile ilgili görüşlerini aktardı. Bayar ayrıca, kamuoyunda sık karşılaşılan ve Suriyelilere karşı önyargı oluşturan bazı ‘Doğru Bilinen Yanlışlar’ hakkında açıklamalarda bulunarak saha tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Yazdır

« Tüm Haberler