SEMPOZYUM PROGRAMI
Kuramsal Çerçeve ve Uluslararası Deneyimler
25 Ekim 2007 - Perşembe
|
09.00 – 09.30 |
Kayıt |
Açılış Konuşmaları
|
09.30 – 10.40 |
Neşe Kumral, Ege Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı |
İsmail Gürsoy, İzmir Valisi Yardımcısı |
10.40 – 11.00 |
Çay – Kahve Arası |
Bölgesel Kalkınma ve Çok Düzlemli Yönetişim
Oturum Başkanı: Ayda Eraydın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
|
11.00 – 12.15 |
Ayda Eraydın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Politikalardan Süreç Tasarımına: Yeni Bölgesel Politikalar ve Yönetişim Modelleri |
Alan Harding, Manchester Üniversitesi, İngiltere
Kentsel ve Bölgesel Kalkınma Politikaları ve İngiltere Deneyimi |
Willem Salet, Amsterdam Üniversitesi, Hollanda
Avrupa Bölgesel Kalkınma İçin Yeni Yönetişim Mekanizmaları |
12.15 – 13.30 |
Öğle Arası |
İnovasyon Yönetişimi ve Bölgeler
Oturum Başkanı: Fazilet Vardar, Ege Üniversitesi
|
13.30 – 14.45 |
Riccardo Cappellin, Roma Üniversitesi, İtalya
Bilgi Ekonomisinde Bölgesel Yönetişim: Politika Stratejileri ve Politika Oluşturma Modelleri |
Tadeja Colnar Leskovsek, Anteja Ekonomik Rekabetçilik Grubu, Slovenya
Slovenya Bölgelerinde İnovasyonun Gelişimi |
Brìd Quinn, University of Limerick, İrlanda
Shannon Kalkınma Ajansı ve İrlanda Deneyimi |
14.45 – 15.00 |
Çay – Kahve Arası |
AB Sürecinde Bölgesel Politikaların Evrimi
Oturum Başkanı: Deniz Akkahve, Devlet Planlama Teşkilatı
|
15.00 – 17.00 |
Ebru Ertugal, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
AB Bölgesel Politikasının Üye ve Aday Ülkelere Etkileri |
Ruggero Tabossi, Türkiye'de Bölgesel Kalkınma Politikaları ve Kurumları İçin İtalya ile Karşılıklı İşbirliği Projesi
İtalya'da Avrupa Birliği Bölgesel Politikalarının Evrimi |
Jan Vozab, Prag Charles Universitesi, Çek Cumhuriyeti
Çek Cumhuriyeti'nde Avrupa Birliği Bölgesel Politikalarının Evrimi |
18.00 – 20.00 |
Kokteyl [Yer: Ege Bölgesi Sanayi Odası] |
|
Kalkınma Ajansları ve Kurumsal Deneyimler
26 Ekim 2007 - Cuma
|
Kalkınma Ajanslarının Yönetişimi
Oturum Başkanı: Neşe Kumral, Ege Üniversitesi
|
09.30 – 11.00 |
Haluk Tezcan, Ege Bölgesi Sanayi Odası
İzmir Vizyonu ve Yönetişim |
Ümit Özgümüş, Adana Sanayi Odası
Kalkınma Ajansları ve Yapılması Gerekenler |
Zerrin Toprak, Dokuz Eylül Üniversitesi - İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu
Yerelde Yönetişim Olgusunda Demokratik Kazanımlar, Yasal Etkilenmeler ve Pratik Temelli Yaklaşımlar: İstanbul - Habitat Sonrasında İzmir'de Süreç |
Enver Alper Güvel, Çukurova Üniversitesi
Sürdürülebilir Kalkınma Açısından Bölgesel Kalkınma Ajansları: Felsefe, Metodoloji, Terminoloji ve Pratik |
11.00 – 11.15 |
Çay – Kahve Arası |
Kalkınma Ajanslarının Faaliyetleri ve Gelecek Vizyonları
Oturum Başkanı: Fikret Toksöz, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı
|
11.15 – 12.15 |
Celil Öz, Çukurova Kalkınma Ajansı
Çukurova Kalkınma Ajansının Faaliyetleri |
Ergüder Can, İzmir Kalkınma Ajansı
İzmir Kalkınma Ajansı: Kuruluşu ve Faaliyetleri |
12.15 – 13.30 |
Öğle Arası |
Bölgesel Kalkınma Araştırma Çalışmaları ve Deneyimler
Oturum Başkanı: Sedef Akgüngör, Dokuz Eylül Üniversitesi |
13.30 – 15.00 |
Taner Kavasoğlu, Devlet Planlama Teşkilatı
Sosyo-ekonomik Gelişmişlik Araştırması |
Leyla Bilen Kazacık, Devlet Planlama Teşkilatı
Türkiye'te Bölgesel Gelişme Politikaları Sektör-Bölge Yığınlaşmaları Çalışması |
Hilal Erkuş Öztürk, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Rekabet Gücü İçin Yönetişim: İzmir Bölgesi Kentlerinin Ekonomik Gelişmesinde Politika Ağlarının Önemi |
Emin Çetin Haşar, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı
Türkiye'de Yerel ve Bölgesel Kalkınma
Kuruluşları |
15.00 – 15.15 |
Çay – Kahve Arası |
Genel Değerlendirme Paneli
Oturum Başkanı: Ahmet Yaman, Devlet Planlanma Teşkilatı
|
15.15 – 17.00 |
İlhan Tekeli, Orta Doğu Teknik Üniversitesi |
Ayda Eraydın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi |
Neşe Kumral, Ege Üniversitesi |
|
|
|
|