logo tobb logo tobbetu

Temmuz ayında çalışan sayısı en hızlı Antalya ve Muğla’da arttı, kısa çalışma ödeneği uygulamasının sona ermesiyle işsizlik ödeneğinden faydalananlar 129 bine ulaştı TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’nin 110. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
14/10/2021 - Okunma sayısı: 1921

 

 

Temmuz ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 8,5 oranında artarak 22,1 milyon olarak gerçekleşmiştir. Sigortalı çalışanların yüzde 72,4’ünü oluşturan sigortalı ücretli çalışan grubu (4/a) yıllık artış oranı yüzde 11 ile genel eğilimi belirleyici olurken, diğer gruplardaki artışlar daha sınırlı düzeydedir. Esnaf-çiftçi grubundaki (4/b) değişim yüzde 4,7 artış yönünde olmakla beraber, alt sınıflarda eğilimler farklılaşmaktadır; bu dönemde esnaf sayısında yüzde 7,3 artış, çiftçi sayısında ise yüzde 5,3 düşüş görülmüştür. Kamu sektöründe sigortalı çalışan (4/c) sayısındaki artış ise yüzde 0,8’dir. Ücretli çalışan grubunda sene başından beri gözlenen artış eğiliminin duraksadığı, tüm çalışan gruplarında istihdam düzeyinin bir önceki aya göre gerilediği görülmektedir.

İstihdam artışlarında hizmet sektörleri öne çıkmaktadır. Ana sektörlerdeki gelişmeler incelendiğinde, en yüksek yıllık artışın yüzde 31,3 ile insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri sektöründe gerçekleştiği gözlenmektedir. Söz konusu sektörün istihdamı salgın sonrası yoğunlaşan talebe bağlı olarak sürekli ve yüksek oranda artış göstermekle beraber son 9 aydır ivme kaybetmektedir. İnsan sağlığı sektörünü yüzde 22,1 ile eğitim, yüzde 21,8 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektörleri takip etmiştir. Pandemi sonrası ara verilen yüz yüze eğitimin Eylül ayı itibarıyla başlayacak olmasının bu ay eğitim sektöründe gözlenen hızlı istihdam artışında etkili olduğu düşünülmektedir. Diğer taraftan, 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabının başlayarak seyahat ve konaklama kısıtlarının kalkması ve bayram tatillerinin de etkisiyle konaklama ve yiyecek sektöründeki istihdam artışının hızlandığı görülmektedir.

Çalışan sayısı en hızlı artan iller Antalya ve Muğla’dır. Salgın döneminde istihdamın önemli oranda daraldığı bu illerde Temmuz ayında yıllık istihdam artışları, sırasıyla, yüzde 29,9 ve yüzde 23,9’dur. Turizm bölgelerinde yaşanan canlılığın kadın istihdamına da olumlu yansıdığı görülmektedir; kadın çalışan sayısı Antalya yüzde 31,4, Muğla yüzde 26,2 oranında artmıştır. Benzer şekilde, iş yeri sayıları da bu illerimizde yüzde 10’un üzerinde artış göstermiştir.

Kısa çalışma ödeneği uygulamasının 30 Haziran 2021 tarihi itibarıyla sona ermesiyle işsizlik ödeneğine başvurular 127 bin kişi artmıştır. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre, Temmuz 2021’de işsizlik ödeneği bekleyenlerin sayısı 232 bine yaklaşmış ve Nisan 2020’den sonra gözlenen en yüksek düzeye ulaşmıştır. İşsizlik ödeneğini alan sayısındaki artış ise 101 bin olmuş, faydalanan sayısı 129 bin kişi ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştır.

 

Bültene erişmek için tıklayınız.

Yazdır

« Tüm Haberler