logo tobb logo tobbetu

Ekibimiz

Burcu Aydın Özüdoğru, Dr.
Merkez Direktörü
Ekonomik ve Yapısal Politikalar Merkezi

Burcu Aydın Özüdoğru, Dr.

email icon

Dr. Burcu Aydın Özüdoğru, 2003 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümünden, Şeref Listesi Öğrencisi olarak mezun olmuştur. Ekonomi üzerine Master ve Doktora derecelerini, 2005 ve 2007 yıllarında, ABD’de, Güney Kaliforniya Üniversitesinden almıştır.

2006 yılı itibarıyla ABD’de Uluslararası Para Fonu, IMF’de, çalışmaya başlamıştır. 2006 -11 yıllarında çalıştığı IMF’de, Avrupa, Afrika ve Asya’da birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede makro-finansal istikrarın korunması için politika çerçevesi geliştirmiş ve bu alanlarda kapsamlı araştırma makaleleri hazırlamıştır. Çalışmaları çeşitli makaleler ve kitaplarda yayınlanmıştır.

2012-18 yıllarında Türkiye’de kamu maliyesinde üst düzeyde görev almıştır. Maliye Bakanı ve ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısının danışmanlığını üstlenmiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığında Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür. Kamuda üstlendiği görevler süresince Orta Vadeli Ekonomi Planları, Merkezi ve Genel Devlet Bütçeleri ile Vergi Harcamaları Raporlarının hazırlanması, mali gider ve gelir politikalarının oluşturulması ve sonuçlarının izlenmesi ile uluslararası mali iş/ilişkilerin yürütülmesi süreçlerine katkı sağlamış; bu alanda görev yapan çeşitli birimlerde yöneticilik yapmıştır. Kamu İktisadi Teşebbüslerinin daha verimli çalışması amaçlarıyla Sümer Holding ve Vakıf Yatırım Bankasında Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almıştır.

2019 yılı itibarıyla Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümünde yarı-zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bloomberg HT, Ekotürk TV ve Vergi Algı’da ekonomi yorumcusu ve yazarıdır. Türkiye’nin önde gelen özel sektör firmalarında yönetim kurulu üyeliği üstlenmiş ve kurucu başkan olmuştur.

Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif rol almaktadır. Galatasaray Spor Kulübü Genel Kurul Üyesi, ANGİKAD, Sosyal Bilimler Araştırma Ağı, USC Mezunlar Derneği ve Bilkent Mezunları Derneği üyesidir.

İngilizce, İspanyolca ve Almanca bilmektedir. Dünya edebiyatı, sineması ve müziklerini takip etmekten keyif alır.

2023 yılında TEPAV'a Ekonomik ve Yapısal Politikalar Merkezi Direktörü olarak katılmıştır.

 

TEPAV Günlük'teki yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

 

« Geri Dön