logo tobb logo tobbetu

Ekibimiz

Süreyya Serdengeçti
Program Danışmanı

Makroekonomi Çalışmaları Programı

Süreyya Serdengeçti

email icon

Süreyya Serdengeçti 1952 yılında istanbul'da doğdu. İlk ve orta eğitimini İstanbul'da tamamlayan Serdengeçti, 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat bölümünden lisans derecesini aldı.

Serdengeçti, 1980 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Dış Borç Erteleme Bölümü'nde göreve başladı. 1982 yılında Banka'nın döviz rezervlerinin yönetiminde çalışmaya başlayan Serdengeçti 1986 yılında ABD Vanderbilt Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1990 yılında Döviz İşlemleri Müdürlüğü, 1992 yılında Açık Piyasa İşlemleri Müdürlüğü ve 1994 yılında Genel Sekreter Yardımcısı olarak, Genel Sekreterlik Basın Sözcülüğü görevlerine getirildi. Aynı yıl Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığına atandı. Burada Ödemeler Dengesi ile Uluslararası Kuruluşlar alanında çalışan Serdengeçti Mayıs 1996 tarihinde döviz rezervleri ve müdahaleleri, para piyasası ve açık piyasa işlemlerinden sorumlu Piyasalar Genel Müdürü oldu. Ocak 1998'den itibaren Piyasalar Genel Müdürlüğü'nün yanı sıra, Krediler, Bilgi İşlem ve İstatistik Genel Müdürlükleri'nden de sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Serdengeçti 14 Mart 2001 - 14 Mart 2006 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak görev yaptı.

Süreyya Serdengeçti 2006 yılından bu yana TEPAV'da İstikrar Enstitüsü Kurucu Direktörü olarak görev yapmaktadır. Serdengeçti aynı zamanda TOBB ETÜ'de kıdemli öğretim görevlisi, ve TOBB yönetim kurulu danışmanıdır.

Serdengeçti evli ve bir çocuk babası olup, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

« Geri Dön