logo tobb logo tobbetu

Ekibimiz

Sibel Güven, Dr.
Program Direktörü

Sürdürülebilirlik Çalışmaları Programı

Sibel Güven, Dr.

email icon

Sibel Güven lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden, yüksek lisans ve doktora derecesini ise yine aynı üniversitede Yöneylem Araştırması bölümünden aldı.

Yüksek lisans çalışmalarını sürdürürken TÜBİTAK Yöneylem Araştırmaları Birimi'nde araştırmacı olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisans derecesini aldıktan sonra British Council'den kazandığı lisansüstü bursu ile 2 yıl boyunca Lancaster Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalıştı. Türkiye'ye dönmesinin ardından TÜBİTAK Marmara Araştırma Enstitüsünde ve ODTÜ Sistem Bilimleri Araştırma Enstitüsünde araştırmacı olarak çalışan Güven bu pozisyonlarda özel kurumlar ve devlet kurumları için uygulamalı ve sponsorlu araştırmalar yaptı. Doktora derecesini alana kadar ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi olarak görev aldı.

1986-1989 yılları arasında Ürdün Yarmouk Üniversitesi İşletme bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalıştı.  Akademik kariyerine 1990-2003 yılları arasında Doçent olarak görev aldığı ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde devam etti. Güven akademik kariyeri boyunca lisans ve lisansüstü düzeyde dersler vermenin, yüksek lisans ve doktora tezlerine danışmanlık yapmanın, sanayi ve kamu sektörü için araştırmalar yapmanın ve sürekli eğitim seminerleri vermenin yanı sıra Türk sanayisi ve kamu idareleriyle yakın çalışarak özellikle Organizasyon ve Yönetim Sistemi Tasarımı, Stratejik Planlama, Kalkınma, Yatırım ve Finansal Planlama konularında danışmanlık hizmeti sundu; ulusal ve uluslararası projelerde proje yöneticisi olarak yer aldı.

Güven 2003 yılında üniversiteden ayrılmasının ardından MNG Holding Turizm Grubu'nda Maliyet Analiz Sistem Direktörü olarak çalıştı. Burada MNG Turizm Grubu'nun 9500 yatak kapasiteli her şey dahil otellerinin müdürleri ve maliyet analizi gruplarının yönetim ve koordinasyonu, maliyet yapısının analiz edilmesi ve bir yandan hizmet kalitesini korur ve artırırken öte yandan maliyetleri kontrol etmeye yönelik model ve yöntemlerin geliştirilmesi sorumluluklarını üstlendi. Eylül 2006'da bu pozisyondan ayrılan Sibel Güven Kasım 2006'dan bu yana TEPAV'da çalışmaktadır. Güven, Etki Analizi Programı Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

Güven, TEPAV etki analizi ekibinin yönlendirilmesi ve koordine edilmesinden sorumludur ve genel denge modellemesi ve politika analizi, etki analizi, kümelenme politikası ve enerji ve çevre politikaları alanlarında pek çok projeye (AB finansmanlı ve diğer projeler) ekip lideri olarak katılmıştır.

Ekte katıldığı projelerin ve yayınlanmış dergi makalelerinin birer listesine ulaşılabilir.

İlgili Dosyalar

« Geri Dön