logo tobb logo tobbetu

Kredi Kartı Taksitlendirme Sayısındaki Artış, Perakende Güvenini Olumlu Etkiledi TEPAV Perakende Güven Endeksinin 119. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
06/12/2019 - Okunma sayısı: 2572

 

 

 

TEPE, Kasım 2019’da bir önceki aya göre 2,8 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 7,9 puan arttı. Perakende güveninin kasım ayındaki artışında geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki yükseliş etkili oldu. Perakende sektöründeki bu iyileşmenin, 12 Haziran 2019 tarihli kredi kartı taksitlendirme sürelerinin arttırılması kararına bağlı olarak kredi kartı harcamalarındaki yükseliş ile ilintili olduğu düşünülmektedir. “Mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” ve “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektörleri, ekim ayında olduğu gibi kasım ayında da perakende güveninin en fazla artış gösterdiği sektörler oldu. Bilindiği üzere mobilya alımlarında 12 ay olan kredi kartı taksit süresi 18 aya, elektronik eşya alımlarındaki kredi kartı taksit süresi ise 3 aydan 6 aya çıkarılmıştı. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye, geçen yıla göre AB-28 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.

Perakende güveni geçen yıla ve geçen aya kıyasla arttı

Kasım ayında -11,5 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 7,9 puan, geçen aya göre 2,8 puan arttı. TEPE değerinin geçen yıla ve geçen aya göre artışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki iyileşme etkili oldu.

 

Yüksek çözünürlüklü infografik için tıklayınız.

 

Bültene erişmek için tıklayınız.

 


Yazdır

« Tüm Haberler