logo tobb logo tobbetu

Temmuz ayında 112,7 milyar TL harcama yapıldı, harcamaların %25’i internet üzerinden COVID-19’un Tüketici Harcamalarına Etkisi Bülteni'nin 13. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
11/08/2020 - Okunma sayısı: 3598

 

 

Tüketim eğilimlerini arz ve talep ekseninde çeşitli veriler üzerinden takip etmek mümkün ancak içerisinde bulunduğumuz süreçte, verileri mümkün oldukça anlık takip edebilmek önem arz ediyor. Bu kapsamda TCMB Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcama Tutarları haftalık verisi tüketici harcamalarının takibine olanak sağlıyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Kart Monitör araştırması 2017 verilerine göre 10 kişiden 7’si ödemelerinde kredi kartını tercih ediyor ve COVID-19 nedeniyle birçok kişinin ödemelerinde özellikle kredi kartını tercih ettiği biliniyor.

Bu bülten kapsamında, COVID-19’un tüketici harcamaları açısından yarattığı etkiyi takip edebilmek amacıyla, TCMB Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcama Tutarları verisi incelenmektedir. “COVID-19’un Tüketici Harcamalarına Etkisi Bülteninde”, harcama kalemlerine göre tüketicilerin haftalık ve aylık banka kartı/kredi kartı harcaması ve haftalık/yıllık değişimleri ele alınmaktadır.

Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla toplam harcamalar yüzde 46, internet üzerinden yapılan harcamalar yüzde 78 arttı

31 Temmuz haftasında banka kartı ve kredi kartı kullanılarak 24,4 milyar TL tutarında harcama yapıldı. Bir önceki haftaya kıyasla harcama tutarı 1,2 milyar TL (yüzde 5) arttı. İşlem adedi ise yüzde 2 artarak 137 milyon oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine (15 Mart – 2 Ağustos 2019) göre kıyaslandığında 13 Mart – 31 Temmuz 2020’de yapılan harcamaların tutarı yüzde 0,3 artarken, işlem adedi ise yüzde 8 azaldı.

Banka kartı ve kredi kartı ile yapılan harcama tutarının aylara göre aylık ve yıllık değişimleri, %, Mart – Temmuz 2020

Bültene erişmek için tıklayınız.

Yazdır

« Tüm Haberler