logo tobb logo tobbetu

Ağustos ayı perakende güven endeksinde sınırlı toparlanma görüldü TEPAV Perakende Güven Endeksinin 128. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
03/09/2020 - Okunma sayısı: 2860

 

 

TEPE, Ağustos 2020’de bir önceki aya göre 0,2 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 5,1 puan arttı. Perakende güveninin geçen yıla kıyasla artışında geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki iyileşme etkili oldu. “Birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” sektörü, ağustos ayında perakende güveni en fazla artan sektör oldu. Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.

Perakende güveni geçen aya ve geçen yıla göre arttı

Ağustos ayında -16,4 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 5,1 puan, geçen aya göre 0,2 puan arttı. TEPE değerinin geçen yıla göre artışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki iyileşme etkili oldu.

Perakendecilerin satış beklentisi bir önceki yıla kıyasla arttı

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Ağustos 2020’de -10,6 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 1,4 puan azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre 13,7 puan arttı.

Ağustos 2020’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 29,8’i önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 41,4’ü işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise, yüzde 28,8 oldu.

 

Yüksek çözünürlüklü infografik için tıklayınız.


Bültene erişmek için tıklayınız.

Yazdır

« Tüm Haberler