logo tobb logo tobbetu

TEPAV bünyesinde Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü kuruldu TEPAV OAS Direktörlüğü görevine Prof. Dr. Hilmi Demir getirildi.
Haber resmi
04/10/2020 - Okunma sayısı: 979

 

 

Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve kültürel bakımdan kadimden bu yana yoğun ilişkilerinin bulunduğu Ortadoğu ve Orta Asya bölgeleri stratejik önemini artırarak sürdürmektedir. Ülkemiz için, anılan bölgelerdeki imkanların ve risklerin yetkin bir şekilde tespiti ve işbirliklerinin tesisi hayati önem taşımaktadır. TEPAV, Ortadoğu ve Orta Asya’daki gelişmeleri yakından takip etmek, Türkiye’nin bu bölgelerdeki ülkelerle ilişkilerine katkı sunmak için Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü (TEPAV OAS) adıyla yeni bir enstitü kurma kararı almış ve TEPAV OAS Direktörlüğü görevine de Prof. Dr. Hilmi Demir getirilmiştir.

Enstitümüzün çalışma alanları Ortadoğu ve Orta Asya konusunda uluslararası ilişkiler, ekonomi, sosyoloji, güvenlik, terör, radikalleşme ve din gibi konularda araştırma yapmak, çalıştay ve konferanslar düzenlemek, bölgesel işbirliğini artıracak akademik faaliyetler yürütmek olacaktır. TEPAV OAS, Orta Asya ve Ortadoğu konusunda saha araştırmaları ile Türkiye’nin bölgesel politikalarına, bölgesel güvenliğin ve işbirliğinin sağlanmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Etiketler: TEPAV OAS,

Yazdır

« Tüm Haberler