logo tobb logo tobbetu

Eylül 2020’de Yıllık İstihdam 558 Bin Artarken, Antalya Çalışan Sayısı En Hızlı Düşen İl Oldu TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’nin 100. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
08/12/2020 - Okunma sayısı: 1963

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Eylül 2020 verilerine göre, 4/a sigortalı ücretli istihdamında yılın ikinci yarısı itibarıyla gözlenen toparlanma eğilimi devam etmiş, çalışan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 3,9 oranında (558 bin) artarak 15 milyona ulaşmıştır.

Eylül 2020’de Eylül 2019’a göre 16 sektörde çalışan sayısı artarken, 6 sektörde gerilemiştir. Sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla azalan sektör (yüzde 50,4) hanehalklarının işverenler olarak faaliyeti sektörüdür. Ev içi çalışan personeli kapsayan ve yaklaşık 2/3’ünün sigorta kapsamı dışında olduğu bu grup, hafta sonu sokağa çıkma yasakları gibi pandemiye yönelik kısıtlayıcı tedbirlerden en olumsuz etkilenen sektör olmuştur. Diğer taraftan, ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar sektörü bu dönemde istihdamı en fazla artan sektördür (yüzde 28,7). Dolayısıyla, çalışma günlerinin sınırlanması nedeniyle, ev içi çalışanlardan yarı zamanlı nitelikteki işlere kayışların da gerçekleştiği düşünülmektedir. İstihdamı daralan diğer sektörler; yüzde 11,9 azalışla konaklama ve yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri ile yüzde 9 azalışla kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor sektörüdür. Bu gelişmeler turizm ve hizmet sektörü bağlantılı istihdamın henüz toparlanamadığını göstermektedir. Antalya ve Muğla’nın çalışan sayısı en hızlı azalan ilk beş il arasında olması da bu görüşü desteklemektedir. Salgın döneminde önem kazanan insan sağlığı ve sosyal hizmetler sektörü, Ekim 2020’de de istihdamı yıllık olarak en fazla artan (yüzde 26,3) sektör olmuştur.

 

Yüksek çözünürlüklü infografik için tıklayınız.

Bültene erişmek için tıklayınız.

Yazdır

« Tüm Haberler