logo tobb logo tobbetu

Kartlı harcamalar kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabının başlamasıyla Haziran ayında arttı TEPAV Kartlı Harcamalar Bülteni 24. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
18/07/2021 - Okunma sayısı: 2425

 

 

Haziran ayında kartlı harcamalar tutar olarak yüzde 23, işlem adedi olarak yüzde 18 oranında artmıştır. Ayın genelinde 26 harcama grubundan kamu/vergi ödemeleri dışındaki tüm harcamalarda artış gerçekleşmiştir.

Haziran ayında toplam kartlı harcamalar geçen yıla göre yüzde 60 oranında artmıştır. Harcama gruplarına göre bakıldığında, kalemlerin tamamında yıllık olarak artış gözlenmiş; salgından en olumsuz etkilenen harcama gruplarında yıllık artış oranlarının da yüksek olduğu görülmüştür. Havayolları, konaklama, seyahat acenteleri/taşımacılık, araba kiralama, diğer ve yemek harcamaları bu grupta yer alan kalemlerdir.

Online harcamaların toplam harcamalar içindeki payı Haziran 2021’de yüzde 34’tür. Salgınla birlikte önem kazanan online alışverişler Haziran ayında da yüksek oranda artmıştır; internet üzerinden yapılan alışverişlerin yıllık artışı yüzde 88’e, mektupla/telefonla yapılan işlemlerinki ise yüzde 73’e ulaşmıştır.

 

 

Bültene erişmek için tıklayınız.

 


Yazdır

« Tüm Haberler