logo tobb logo tobbetu

Temmuz ayında kartlı harcamalardaki artışlar bayram tatili nedeniyle seyahat ve ilgili kalemlerde yoğunlaştı TEPAV Kartlı Harcamalar Bülteni 25. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
19/08/2021 - Okunma sayısı: 2478

 

 

Temmuz ayında kartlı harcamalar geçen aya göre tutar olarak yüzde 7, işlem adedi olarak yüzde 8 oranında artmıştır. Ayın genelinde 26 harcama grubundan 14’ünde artış gerçekleşmiştir. Kumarhane/içkili yerler, kulüp/dernek/sosyal hizmetler, konaklama, kamu/vergi ödemeleri, yemek ve araba kiralama harcamaları yüksek oranlı artışlar kaydetmiştir. Söz konusu gelişmelerde Temmuz ayında kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabının başlaması, bayram tatili ve MTV 2021 2. taksit ödemelerinin etkili olduğu düşünülmektedir.

Temmuz ayında toplam kartlı harcamalar geçen yıla göre yüzde 49 oranında artmıştır. Harcama gruplarına göre bakıldığında, kalemlerin tamamında yıllık olarak artış gözlenmiştir. 15-23 Temmuz 2021 tarihleri arasındaki resmi ve dini tatiller nedeniyle en yüksek artışlar konaklama, havayolları, kumarhane/içkili yerler, araba kiralama, seyahat acenteleri/taşımacılık ve yemek hizmetlerinde görülmüştür.

Online harcamaların toplam harcamalar içindeki payı Temmuz 2021’de yüzde 31’dir. Salgınla birlikte önem kazanan online alışverişler Temmuz ayında da yüksek oranda artmıştır; internet üzerinden yapılan alışverişlerin yıllık artışı yüzde 57’ye, mektupla/telefonla yapılan işlemler ise yüzde 58’e ulaşmıştır.

 

Bültene erişmek için tıklayınız.

 


Yazdır

« Tüm Haberler