logo tobb logo tobbetu

Haziran ayında sigortalı çalışan sayısındaki artış hız kesti, en yüksek istihdam artışları Muğla ve Antalya’da gerçekleşti TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’nin 109. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
09/09/2021 - Okunma sayısı: 1909

 

 

Haziran ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 8,7 oranında artarak 22,1 milyon olarak gerçekleşmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, toplam sigortalı çalışanların yüzde 72,4’ünü oluşturan sigortalı ücretli çalışan grupta (4/a) artış yüzde 11,1 olurken, esnaf-çiftçi grubunda (4/b) değişimlere bakıldığında, esnaf sayısında yüzde 8,3 artış, çiftçi sayısında ise yüzde 7,7 düşüş görülmüştür. Kamu sektöründe sigortalı çalışan (4/c) sayısındaki artış ise yüzde 0,9’dur.

Haziran ayında istihdam artışları hemen hemen tüm sektörlerde hız kesmiştir. Nisan ve Mayıs aylarında, geçen yıl pandeminin ilk dalgasında alınan tam kapanma önlemlerinin yarattığı baz etkisinin de katkısıyla yüksek istihdam artışları gözlenmiş, Haziran ayı itibarıyla söz konusu yıllık değişim oranları gerilemiştir. En belirgin değişim 19,1 puanlık düşüş ile inşaat sektöründe gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, hız kesmekle birlikte, özellikle 2020 yılının ikinci yarısından itibaren toparlanma gösteren sektörlerde çift haneli yıllık istihdam artışlarının sürdüğü görülmektedir. Haziran 2021’de, tarım, ormancılık ve balıkçılıkta yüzde 10,7, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 13,1, inşaatta yüzde 22,8 ve ulaştırma ve depolamada yüzde 10,0 yıllık istihdam artışları gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, COVID-19 salgının en olumsuz etkilediği sektörlerden olan konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinde son üç aydır istihdamın arttığı, Haziran ayında da artışın ivmelendiği gözlenmektedir (yüzde 18,4). Ayrıca, pandemi nedeniyle önem kazanan insan sağlığı ve sosyal hizmetler sektörü de en yüksek istihdam artışı yaşanan sektördür (yüzde 32,2). Bunun yanı sıra, toptan ve perakende ticaret sektörlerinde ise istihdam artışı, gecikmeli toparlanmanın etkisiyle, yüzde 6,5 ile sınırlı düzeydedir.

En hızlı istihdam artışı Muğla ve Antalya’da gerçekleşmiştir. Salgın döneminde istihdamın önemli oranda daraldığı Muğla ve Antalya’da Haziran 2021’de yıllık istihdam artışları, sırasıyla, yüzde 30,8 ve yüzde 25,2 oranında gerçekleşmiştir. Çalışan sayısına göre değerlendirildiğinde de, Antalya istihdamı en fazla artan ikinci il olurken, Muğla yedinci sırada yer almaktadır. Benzer şekilde, KOBİ sigortalı çalışan sayısı en hızlı artan il yüzde 25,6 ile Muğla olurken, Antalya’daki artış yüzde 17,6’dır.

Kadın çalışan sayısı geçen aya ve geçen yıla göre yükselmiştir. Haziran 2021’de sigortalı kadın çalışan sayısı bir yıl öncesine göre 521 bin, Mayıs ayına göre ise 112 bin artmış, toplam istihdam içindeki payı da yüzde 30,8’e çıkmıştır. Ancak, söz konusu artışlara rağmen istihdamdaki payı COVID-19 salgını öncesindeki yüzde 31,3’e henüz ulaşamamıştır.

 

Bültene erişmek için tıklayınız.

Yazdır

« Tüm Haberler