logo tobb logo tobbetu

Eylül ayında eğitim harcamaları arttı, kartlı harcamaların üçte biri çevrim içi TEPAV Kartlı Harcamalar Bülteni 27. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
22/10/2021 - Okunma sayısı: 2928

 

 

Eylül ayında kartlı harcamalar geçen aya göre tutar olarak yüzde 0,4 artarken, işlem adedi olarak ise yüzde 0,1 azalmıştır. 26 harcama grubunun 2/3’ünde düşüş gerçekleşmiştir. Konaklama en fazla azalan harcama grubu olurken, seyahat acenteleri/taşımacılık, araba kiralama ve kumarhane/içkili yerler harcamaları da yüksek oranlı düşüşler kaydetmiştir. Diğer taraftan, eğitim/kırtasiye/ofis malzemeleri, giyim ve aksesuar ile elektrik-elektronik eşya ve bilgisayar harcamaları artış gösteren kalemler olmuştur. Söz konusu gelişmelerde yaz tatilinin sona ermesi ve yüz yüze eğitimin başlamasının etkili olduğu görülmektedir.

Kartlı harcamalar Eylül ayında yıllık bazda yüzde 52 artış kaydetmiştir. Harcama gruplarına göre bakıldığında, Eylül ayında kalemlerin tamamında yıllık olarak artış gözlenmiştir. Bunun yanı sıra, elektrik-elektronik eşya ve bilgisayar ile telekomünikasyon gibi sektörlerde artışların ortalamanın gerisinde olması dikkat çekmektedir. Söz konusu harcamalar pandemiyle birlikte yaygınlaşan uzaktan çalışma uygulamalarının desteğiyle hızla artmış ancak, son aylarda ivme kaybetmiştir.

Eylül ayında internet üzerinden ve mektupla/telefonla yapılan alışverişlerin payı yüzde 33’tür. Salgınla birlikte önem kazanan online alışverişler Eylül ayında da yüksek oranda artmıştır;  internet üzerinden yapılan alışverişlerin yıllık artışı yüzde 62’ye, mektupla/telefonla yapılan işlemlerinki ise yüzde 46’ya ulaşmıştır.

 

Bültene erişmek için tıklayınız.

 


Yazdır

« Tüm Haberler