logo tobb logo tobbetu

Ağustos ayında sigortalı çalışan sayısı ve iş yeri sayısı yüzde 6,9 arttı TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’nin 111. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
18/11/2021 - Okunma sayısı: 2809

 

 

Ağustos ayında ücretli çalışan grubunda sene başından beri gözlenen artış eğiliminin devam ettiği, kamu sektöründe ise istihdam düzeyinin bir önceki aya göre gerilediği görülmektedir. Sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 6,9 oranında artarak 22,1 milyon olarak gerçekleşmiştir. Sigortalı çalışanların yüzde 72,3’ünü oluşturan sigortalı ücretli çalışan grubu (4/a) yıllık artış oranı yüzde 8,7 ile genel eğilimi belirleyici olurken, diğer gruplardaki artışlar daha sınırlı düzeydedir. Esnaf-çiftçi grubundaki (4/b) değişim yüzde 5 artış yönünde olmakla beraber, alt sınıflarda eğilimler farklılaşmaktadır; bu dönemde esnaf sayısında yüzde 8,1 artış, çiftçi sayısında ise yüzde 7,2 düşüş görülmüştür. Kamu sektöründe sigortalı çalışan (4/c) sayısındaki yıllık artış ise yüzde 0,7’dir.

İstihdam artışlarında hizmet sektörleri öne çıkmaktadır. Ana sektörlerdeki gelişmeler incelendiğinde, en yüksek yıllık artışın yüzde 30,8 ile hanehalklarının işverenler olarak faaliyetleri sektöründe gerçekleştiği gözlenmektedir. COVID-19 salgınının baş göstermesiyle sürekli istihdamı daralan söz konusu sektörde ilk kez geçtiğimiz ay yaşanan istihdam artışı devam etmektedir. Hanehalklarının işverenler olarak faaliyetleri sektörünü, yüzde 29,2 ile insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri, yüzde 17,5 ile kamu yönetimi ve savunma; zorunlu sosyal güvenlik sektörleri takip etmiştir. İnsan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri sektörü istihdamı salgın sonrası yoğunlaşan talebe bağlı olarak sürekli ve yüksek oranda artış göstermekle beraber son 10 aydır ivme kaybetmektedir.

En hızlı istihdam artışı Kilis, Antalya ve Muğla’da gerçekleşmiştir. Kilis’te istihdam artışı yüzde 20,3 olarak gerçekleşmiştir. Kilis’in ardından en hızlı istihdam artışı yaşanan iller ise Antalya ve Muğla olmuştur. Salgın döneminde istihdamın önemli oranda daraldığı bu illerde yıllık istihdam artışları, sırasıyla, yüzde 19,7 ve yüzde 16,9 oranında gerçekleşmiştir. Mardin’de yüzde 15,5 istihdam artışı görülürken, Osmaniye’de yüzde 14,6, Kahramanmaraş’ta yüzde 14,5 istihdam artışı yaşanmıştır.

Ağustos 2021’de Türkiye genelinde faaliyet gösteren iş yeri sayısı yüzde 6,9 artarak 2 milyon 40 bin olmuştur. 23 bin artış ile perakende ticaret sektörü iş yeri sayısı en fazla artan sektördür. Bu sektörü, bina inşaatı, kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı ve toptan ticaret sektörleri izlemiştir Son bir yılda iş yeri sayısı tüm illerde artmıştır. İş yeri sayısı en çok artan il İstanbul (33 bin) olmuştur. İstanbul’u İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa takip etmiştir.

 

 

Bültene erişmek için tıklayınız.

Yazdır

« Tüm Haberler