logo tobb logo tobbetu

Türkiye’de COVID-19 pandemisinin kanser tedavisi üzerindeki etkisi ve yenilikçi tedavilerin geleceği Değerlendirme Notu / TEPAV Sağlık Ekonomisi Çalışma Grubu
Haber resmi
15/12/2021 - Okunma sayısı: 3019

 

 

31 Aralık 2019’da Çin’in Hubei Eyaletindeki Wuhan şehrinde bir grup pnömoni vakasına yapılan testlerde yeni tür bir korona virüsün tespit edilmesinden bu yana dünya genelindeki toplam COVID-19 vaka sayısı 262 milyonu, COVID-19 kaynaklı toplam ölüm sayısı ise 5 milyonu aşmıştır. COVID-19 pandemisi bir yandan toplum sağlığını tehdit ederken bir yandan da reel ekonomi ve maliye politikalarını da olumsuz etkilemiştir.  Küresel ekonomi 2020’de bir önceki seneye kıyasla %4 oranında küçülmüş, dünyada genel devlet bütçe açığının toplam gelire oranı 2021’in birinci çeyreğinde %100’ü aşmış ve küresel borç yılın ikinci çeyreğinde 300 trilyon dolar ile en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Bu durum aynı zamanda kamu hizmetlerinin sunumunda da aksaklıklara neden olmuştur. Sağlık hizmetlerine olan talepteki artış, ülkelerin sağlık sistemleri üzerinde ciddi baskı yaratarak acil olmayan sağlık hizmetleri ve araştırmalarının ertelenmesine neden olmuştur. Pandemi döneminin henüz başındayken gerçekleştirilen araştırmalar dahi hipertansiyon tedavisinde %53, diyabet ve diyabetle ilişkili komplikasyonların tedavisinde %49 ve kanser tedavisinde ise %42 oranında aksaklıklar olduğunu göstermektedir.  Klinik çalışmalara hasta alımı nörolojide %68, endokrin hastalıklarında %80 ve onkolojide %48 oranında düşüş göstermiştir.

 

Değerlendirme notunun tamamına erişmek için tıklayınız.

Etiketler: COVID-19, pandemi, salgın, kanser,

Yazdır

« Tüm Haberler