logo tobb logo tobbetu

Aralık ayında artan fiyatların da etkisiyle kartlı harcamalar bir önceki yıla göre yüksek oranda arttı TEPAV Kartlı Harcamalar Bülteni 30. sayısı yayımlandı.
Haber resmi
10/01/2022 - Okunma sayısı: 1970

 

 

Aralık ayında kartlı harcamalar geçen aya göre tutar olarak yüzde 7, işlem adedi olarak ise yüzde 4 artmıştır. 26 harcama grubunun 24’ünde artış gerçekleşmiştir. Eğitim/kırtasiye/ofis malzemeleri en fazla artan harcama grubu olurken, sigorta, seyahat acenteleri/taşımacılık, araç kiralama-satış/servis/yedek parça, sağlık/sağlık ürünleri/kozmetik, doğrudan pazarlama ve kulüp/dernek/sosyal hizmetler harcamaları da yüksek oranlı yükselişler kaydetmiştir. Diğer taraftan, kamu/vergi ödemeleri ile elektrik-elektronik eşya ve bilgisayar harcamaları düşüş gösteren kalemler olmuştur.

Kartlı harcamalar Aralık ayında yıllık bazda yüzde 93 artış kaydetmiştir. Harcama gruplarına göre bakıldığında, Aralık ayında kalemlerin tamamında yıllık olarak artış gözlenmiştir. En yüksek artışlar kumarhane/içkili yerler, yemek, konaklama, havayolları, kuyumcular, seyahat acenteleri/taşımacılık, araba kiralama, giyim ve aksesuar, benzin ve yakıt istasyonları ve eğitim/kırtasiye/ofis malzemeleri hizmetlerinde görülmüştür. Söz konusu artışlarda yılbaşı öncesi olmasının ve tüketici fiyat endeksindeki artışın etkili olduğu düşünülmektedir.

Aralık ayında internet üzerinden ve mektupla/telefonla yapılan alışverişlerin payı yüzde 33’tür. Salgınla birlikte önem kazanan online alışverişler Aralık ayında da yüksek oranda artmıştır;  internet üzerinden yapılan alışverişlerin yıllık artışı yüzde 89’a, mektupla/telefonla yapılan işlemlerinki ise yüzde 73’e ulaşmıştır.

 

Bültene erişmek için tıklayınız.

 


Yazdır

« Tüm Haberler