logo tobb logo tobbetu

Enerji krizi göz göre göre geldi Değerlendirme Notu / Leyla Karakaya
Haber resmi
25/01/2022 - Okunma sayısı: 6048

 

 

 

Türkiye, 19 Ocak 2022 Çarşamba günü 288 milyon metreküple tüm zamanların en yüksek günlük doğalgaz tüketim rekorunu kırdı. 20 Ocak 2022 Perşembe günü ise, korkulan oldu. Belki biz evlerimizde ılık ılık, ışıl ışıl otururken fark etmedik, ama aslında enerji sistemi çöktü.

Biz neden fark etmedik? Çünkü BOTAŞ, meskenlere yönelik elektrik ve doğalgaz tedarikini kesmedi. Bunu başarabilmek içinse, elektrik santrallerine ve sanayiye yönelik doğalgaz arzını yüzde 40 düşürdü. Toptan, külliyen, sanayi kuruluşları arasında ayrım gözetmeden. Elektrik santrallerine yönelik doğalgaz arzı düştüğü için elektrik üretimindeki düşüş de yine sanayiye yansıtıldı. Organize Sanayi Bölgeleri’nde faaliyet gösteren şirketlere giden tebliğlerde “üretimde enerji kullanılmaması gerekmektedir” gibi akla mantığa sığmaz ifadeler geçiyor. Bir sabah uyanıp “Bundan böyle nefes almadan yaşamanız gerekmektedir” diyen bir tebliğ aldığınızı düşünün. Kafkaesk, değil mi?

Enerji krizi göstere göstere geldi. Hazırlıksız yakaladı. Size desem ki, bunlar daha iyi günlerimiz, beni taşlar mısınız? Maalesef öyle, çünkü ne yazık ki hatalar zincirine devam ediliyor. Son hamleyle içinden geçtiğimiz ekonomik krizi daha da korkunç boyutlara taşıyabilecek vahim bir hata daha yapıldı.

 

Değerlendirme notunun tamamına erişmek için tıklayınız.

Etiketler: Enerji, enerji krizi,

Yazdır

« Tüm Haberler