logo tobb logo tobbetu

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini 'Dünya Ligi'ne çıkarıyoruz! TOBB öncülüğünde, TEPAV ve TOBB-ETÜ işbirliğinde bu yıl sekizincisi düzenlenen “Türkiye 100 Programı” başvuruları başladı.
Haber resmi
03/07/2022 - Okunma sayısı: 3503

 

 

Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerini belirlemek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) işbirliğinde bu yıl sekizincisi gerçekleştirilecek olan “Türkiye 100 Programı” başvuruları başladı.

Türkiye 100 nedir?

Türkiye’nin hızlı büyüyen şirketlerini belirlemek üzere ilk kez 2011 yılında Türkiye 25 Programı olarak gerçekleştirilmiş, izleyen yıllarda ise Türkiye 100 olarak devam etmiştir. Bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanından binlerce şirketin başvuru yaptığı programın temel amacı, girişimciler için rol model olabilecek firma sayısının artmasına katkı sunmaktır.

Türkiye 100 Programında temel değerlendirme kriteri, şirketlerin brüt satış gelirlerindeki büyüme performansıdır. Bu çerçevede sekizinci Türkiye 100 listesi, başvuran firmaların 2019-2021 dönemindeki satış gelirlerinin kümülatif artış hızına göre belirlenecektir.

Türkiye 100 listesinde yer almaya hak kazanan şirketlerin kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte, büyümelerini devam ettirmeleri için gerekli unsurlardan biri olan görünürlük, yazılı ve görsel basında Türkiye 100 şirketleri hakkında çıkan haberler sayesinde, söz konusu şirketlerin yeni ortaklara, müşterilere ve tedarikçilere erişimi kolaylaşacaktır.

Önceki yıllarda Türkiye 100

Bugüne kadar gerçekleştirilen Türkiye 100 programları çerçevesinde Türkiye’nin hızlı büyüyen firmalarının öne çıkan özellikleri şunlardır:

  • Hızlı büyüyen şirketler ağırlıklı olarak İstanbul’da faaliyet göstermektedir. Ancak Trabzon’dan Antalya’ya, Tekirdağ’dan Van’a kadar pek çok şehir hızlı büyüyen firmalarıyla Türkiye 100’de temsil edilme fırsatı bulmuştur.
  • Önceki yıllarda Türkiye 100’ün birincileri Kahramanmaraş, Ankara, Antalya, Aydın ve İstanbul illerinden çıkmıştır. Bu firmaların ortalama büyüme performansları yüzde 5535’tir.
  • Türkiye 100 / 2019 listesinde yer alan şirketler satış gelirlerini ortalama olarak yüzde 498, çalışan sayılarını ise yüzde 148 oranında artırmıştır. Bu firmaların yüzde 76’sı ihracat yaptığını belirtmiştir.
  • Kadın CEO’ların temsili yüzde 10’dur. Kadın çalışanların toplam çalışanlara oranı ortalama yüzde 28,8 seviyesindedir.
  • Türkiye 100 listesindeki 85 şirketin en yetkili kişileri üniversite ve üzeri eğitim seviyesine sahiptir.
Detaylı bilgi ve başvuru yapmak için tıklayınız.

Etiketler: Türkiye 100,

Yazdır

« Tüm Haberler