logo tobb logo tobbetu

ICRIC yeni yönetimi ile ilk toplantısını yaptı TEPAV Kurucu Direktörü Güven Sak’ın da aralarında bulunduğu İslam Ticaret ve Sanayi Odası’nın İslami Ticaret ve Bilgi Merkezi (ICRIC) yönetim kurulu ilk toplantısını 26 Mayıs 2024 tarihinde Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirdi.
Haber resmi
02/06/2024 - Okunma sayısı: 495

 

 

İslam Ticaret ve Sanayi Odası’nın İslami Ticaret ve Bilgi Merkezi’nin (ICRIC) yeni yönetimi ile ilk toplantısı 26 Mayıs 2024 tarihinde Ürdün’ün başkenti Amman’da yapıldı.

Toplantıda, ICRIC’in bundan böyle tüm üye ülkeleri ilgilendiren konularda veriye dayalı politika analizleri yapan bir düşünce kuruluşuna dönüştürülmesine odaklanıldı. Ayrıca önceki toplantılardan kalan gündem maddeleri de değerlendirildi.

Bu çerçevede, Helal Gıda Projesi kapsamında Kazan Forumu sonuçları ve Helal Sertifikasyon sürecinin nasıl yeniden ele alınabileceği tartışılarak standart ve uygulama birliğini sağlamak için bir değerlendirme raporu hazırlanması konusu karara bağlandı. İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri dışında kalan ülkelerdeki standardizasyon meselelerine öncelik verilmesi üzerinde de uzlaşma sağlandı.

İslami Ülkeler Turizm Zinciri (ICTC) projesi çerçevesinde web sitesi güncellemeleri ve ilgili turizm kapasitelerinin siteye eklenmesi konusunun ele alındığı toplantıda ayrıca, KOBİ Ajansları Ağı (ONSA) için OIC üyesi ülkelerden KOBİ ajanslarının bilgileri toplandı ve bu sürecin tamamlanması için ICCD’nin desteği talep edildi.

Toplantıda, Yeşil Ekonomi ve finansman dahil 2025 yılı için yeni araştırma konuları önerilerek mevcut çalışma çerçevesi üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantı sonunda Kasım 2024’te Tahran’da gerçekleştirilecek 40. İslami Odalar Genel Kurulu sırasında ICRIC yönetim kurulunun da toplanması kararlaştırıldı.

TEPAV Kurucu Direktörü Güven Sak’ın da yer aldığı İslam Ticaret ve Sanayi Odası’nın İslami Ticaret ve Bilgi Merkezi’nin (ICRIC) yeni yönetim kurulu şöyle…

  • Samad Hasanzadeh, ICRIC Yönetim Kurulu Başkanı

İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası (ICCIMA) Başkanı

  • Yossef Hassan Al Khalawy, ICRIC Başkan Yardımcısı Yönetim Kurulu Üyesi

İslam Ticaret ve Kalkınma Odası (ICCD)

  • Saratou Adeoti Kabassi, ICRIC Yönetim Kurulu Üyesi

Benin Ticaret ve Sanayi Odası (CCI Benin),

  • Sara Hassan Kamal El Gazzar, ICRIC Yönetim Kurulu Üyesi

Mısır Ticaret Odaları Federasyonu,

  • Güven Sak, ICRIC Yönetim Kurulu Üyesi

TEPAV Kurucu Direktörü,

  • Hossein Salimi, ICRIC Yönetim Kurulu Üyesi
  • Alireza Ashraf, ICRIC Yönetim Kurulu Üyesi
  • Sabah Zanganeh, ICRIC Yönetim Kurulu Üyesi
  • Mohammad Reza Karbasi, ICRIC Yönetim Kurulu Üyesi

Yazdır

« Tüm Haberler