logo tobb logo tobbetu

TEPAV: "Türkiye'de İnternet Pahalı" İnternet fiyatlarının OECD ölçeğindeki yüksekliğine rağmen 3 yılda hanelerdeki internete erişim imkânı %40'lara varan oranlarda artış gösterdi.
Haber resmi
04/02/2011 - Okunma sayısı: 4459

ANKARA - TEPAV, OECD Genişbant İstatistikleri'ne göre 2.39 dolarlık en düşük ve 76.11 dolarlık en yüksek Megabit/saniye'lik fiyatlarıyla, Türkiye'nin internetin en pahalı olduğu ülkelerden biri olduğunu açıkladı.

TEPAV Araştırmacıları Ü. Barış Urhan ve İrem Kızılca tarafından yazılan "Türkiye'de Kişilerin İnternet Kullanımları Ne Şekilde Değişiyor? İnternet Kullanıcıları Üzerine Bir Değerlendirme" başlıklı not yayımlandı.

Not'ta, 2009 yılı verilerine göre Türkiye'de nüfusun %62'sinin hayatlarında hiç internet kullanmadığının belirlendiği ifade edildi. Bu oran Avrupa Birliği 27 (AB 27) ülkeleri ile kıyaslandığında, Romanya ve Türkiye'nin başı çektiği görüldü. Hiç internete girmemiş nüfusun büyüklüğüne karşılık, son dört yıl içerisinde evden internete erişim sahipliği açısından ise iyileşme oldu. 2007 yılında hanelerin %80'i evden internete erişemezken, bu oran 2010 yılında %57'lere kadar düştü.

Evden internet erişimine sahip olmayan hanelerin nedenlerine bakıldığında ise internet bağlantı ücretlerinin yüksekliğinden şikâyet edenlerin oranının 2007 - 2010 döneminde %50'den fazla arttığı görüldü. Yine bir diğer önemli neden bilgisayar vb. cihazların fiyatlarının yüksekliği olarak ortaya çıktı.

En yüksek ücret Türkiye'de...

OECD Genişbant İstatistikleri'ne göre 2.39 dolarlık en düşük ve 76.11 dolarlık en yüksek Megabit/saniye'lik fiyatlarıyla Türkiye internetin OECD ölçeğinde en pahalı olduğu ülkelerden biri oldu. İnternet bağlantı ücretlerine daha yakından bakıldığında farklı bağlantı hızlarına göre Türkiye'nin yine OECD ülkelerinin birçoğundan daha pahalı bir servise sahip olduğunu görüldü. Özellikle yüksek hızlarda ortalama bağlantı maliyeti 621 doları bulan Türkiye'nin, en yakın takipçisi Lüksemburg'da ise benzer bir bağlantının ortalama fiyatı sadece 112 dolar civarında.

En çok e-posta için kullanılıyor

İnterneti kullanan bireylerin kullanım amaçları AB-27 ülkeleri ile kıyaslandığında ortaya ilginç sonuçlar çıktı:

2008 - 2010 döneminde Türkiye'deki internet kullanıcılarının interneti kullanım amaçlarında ilk 3 sırayı "e-posta göndermek / almak, sohbet odalarına girmek ve internetten gazete / dergi okumak" aldı. Bu durum AB-27'de "e-posta göndermek / almak, mal ve hizmetler hakkında bilgi almak ve sağlıkla ilgili bilgi aramak" olarak belirlendi.

 

 

Etiketler: Teknoloji,

Yazdır

« Tüm Haberler