logo tobb logo tobbetu

“Anayasa Platformu – Vatandaş Toplantısı” Bu Kez Edirne’de… Konya’nın ardından bu kez Edirne’de, 5 Şubat 2012 Pazar günü yapılacak toplantıda vatandaşlar yeni anayasayı tartışacak.
Haber resmi
01/02/2012 - Okunma sayısı: 2921

ANKARA - “Anayasa Platformu” adı altında biraraya gelen meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Konuşuyor Vatandaş Toplantıları”nın üçüncü durağı Edirne olacak. Seri kapsamında Ankara ve Konya’nın ardından bu kez Edirne’de vatandaşlar 5 Şubat 2012 Pazar günü biraraya gelerek yeni anayasayı tartışacak.

TEPAV sekretaryasında “Türkiye Konuşuyor” sloganıyla başlatılan çalışma kapsamında 2012 yılı içinde çeşitli illerde geniş katılımlı toplantılar düzenlenecek. Her bir toplantıda yüzlerce katılımcıya ulaşmanın hedeflendiği bu çalışma, Türkiye tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük müzakereci demokrasi etkinliği olacak.

Toplantılarda yeni anayasaya dair halkın düşünce, talep ve beklentilerinin tarafsız, serbest ve medeni bir tartışma ve müzakere ortamında biraraya getirilmesi amaçlanıyor. Toplantılar sonucunda ortaya çıkacak çerçevenin ise TBMM içinde mutabakatın teminine katkıda bulunması bekleniyor.

Meclis’te bulunan partilerin eşit temsilinden oluşan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Anayasa Vatandaş Toplantıları hakkında bilgilendirildi. Komisyon üyeleri düzenlenen toplantılara katılarak çalışmaları destekliyor.

Toplantıların tarafsız ve yönlendirme olmadan yapılmasına büyük önem veriliyor. Hem toplantılara katılacak vatandaşların belirlenmesi, hem de toplantı içeriğinin yönetilmesi için de yenilikçi, özel yöntemler kullanılıyor.

Ankara ve Konya’nın ardından üçüncü toplantı…

Anayasa Platformu - Türkiye Konuşuyor Vatandaş Toplantıları’nın ilki, 8 Ocak 2011 Pazar günü Ankara’da, ikincisi 22 Ocak 2012 Pazar günü Konya’da yapıldı. Toplantılara yüzlerce vatandaş katıldı.

Toplantılar, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in açılış konuşmalarıyla başladı. Açılışlarda Anayasa Platformu’nu oluşturan meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi milletvekilleri de bulundu.

Platform kimlerden oluşuyor?

“Anayasa Platformu” girişim grubunu TOBB, TZOB, TESK, TÜRK-İŞ, TİSK, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, T.KAMU-SEN, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve Türkiye Noterler Birliği oluşturuyor. Sürece TÜSİAD, TİM, MÜSİAD, TUSKON, TÜMSİAD, TÜRKONFED, KADER, Türkiye Sakatlar Federasyonu, Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi gibi kuruluşlar da destek veriyor.

Yazdır

« Tüm Haberler