logo tobb logo tobbetu

Ramazan ve Bayram Alişverişi Perakende Güvenini Yükseltti Perakendecilerin yüzde 45’i satışlarının artacağını düşünüyor
Haber resmi
06/08/2014 - Okunma sayısı: 1522

ANKARA - TEPE, Temmuz 2014’te bir önceki aya göre yükseldi ancak geçen yılki seviyesinin altında kaldı. Perakendenin tüm alt sektörlerinde geçen yıla göre düşüş görüldü. Sektörün mevcut durum ve bazı gelecek göstergelerinde Ramazan ve bayram dolayısıyla geçen aya göre artış yaşandı. Bunun sonucunda, 3 aydır düşen TEPE, Temmuz 2014’te yükselmiş oldu. AB-28’de perakende güveni geçen aya göre düştü.

Nisan 2014’ten bu yana düşme eğilimini sürdüren TEPE, temmuzda kısmen yükseldi. TEPE, Temmuz 2014’te -7,6 değerini aldı. TEPE, bir önceki aya göre 3,4 puan yükselirken, geçen yılın aynı dönemine göre 7,7 puan düştü. TEPE’nin geçen yıla göre düşüşünde geçtiğimiz 3 aya göre işlerin durumundaki ve önümüzde 3 aydaki satış beklentilerindeki düşüş etkili oldu. TEPE’nin bir önceki aya göre artışında da geçtiğimiz 3 aya göre işlerin durumundaki ve önümüzde 3 aydaki satış beklentilerindeki artış etkili oldu.

Temmuz 2014’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 45’i önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 22,2 düzeyinde oldu. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 32,8 olarak belirlendi.

7 aylık durağanlığın ardından haziranda düşen satış beklentileri temmuzda yükseldi. Önümüzdeki 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri Temmuz 2014’te 17,4 puan oldu. Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinde Temmuz 2013’e göre 8,3 puanlık düşüş, Haziran 2014’e göre ise 5,1 puanlık artış oldu.

Temmuz 2014’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 18,8’i geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 57,2 oldu. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 24,1 oldu.

Aralık 2013’ten bu yana düşen işlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumunun denge değeri Temmuz 2014’te yükselerek -46,5 puan oldu. İşlerin geçen yılın aynı dönemine kıyasla durumunda Haziran 2014’e göre 7 puanlık artış, Temmuz 2013’e göre ise 22,1 puanlık düşüş oldu.

Geçen yılın aynı dönemine göre tüm alt sektörlerde düşüş görüldü. Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri, tekstil, hazır giyim ve ayakkabı, mobilya, aydınlatma ekipmanları ve ev içi kullanım ürünleri ve “Diğer” (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye, vb.) sektörlerindeki düşüş ortalama düşüşün altında oldu. Motorlu taşıtlar, birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar ve elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektörlerinde düşüş ortalama düşüşten daha fazla oldu. Geçen yıla göre en fazla düşüş temmuzda da elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektöründe oldu.

TEPE anketine soru bazında bakıldığında Haziran 2014’e göre, “önümüzdeki 3 aydaki satış fiyatı ve istihdam beklentileri” dışındaki tüm beklenti ve mevcut durumlarda artış görüldü. Temmuz 2013’e göre ise “önümüzdeki 3 aydaki satış fiyatı beklentileri” dışındaki tüm beklenti ve mevcut durumlarda düşüş yaşandı. Perakende sektöründe bir önceki aya göre toparlanma olurken, geçen yılki seviyenin altında kalındı.

AB-28 Perakende Güven Endeksi, Temmuz 2014’te 2 puan değerini aldı. AB-28’de bir önceki aya göre 1 puanlık düşüş, geçen yılın aynı dönemine göre ise 8,9 puanlık artış oldu. Türkiye geçen yıla kıyasla AB-28’den ve Euro Bölgesi’nden daha kötü performans sergilerken bir önceki aya göre daha iyi performans sergiledi. Türkiye, geçen yıla göre AB-28’de perakende güven en çok düşen 3 ülkeden biri oldu.

AB-28 ülkeleri ve Türkiye’nin Perakende Güven Endeksi değerlerine bakıldığında Yunanistan’ın temmuzda da geçen yıla göre en fazla artış yaşanan ülke olduğu görüldü. Yunanistan’ı, İtalya, İsveç, Güney Kıbrıs ve İspanya takip etti. Danimarka, Finlandiya, Türkiye, Hırvatistan ve Slovenya’da geçen yıla göre düşüş yaşandı. Bir önceki aya göre en fazla artış ise Slovenya ve Romanya’da yaşandı. AB-28 Perakende Güven Endeksi, geçen yıla ve bir öneki aya göre Euro Bölgesi’ne oranla daha kötü performans sergiledi.

Konya perakende güven endeksi, bir önceki aya ve geçen yıla göre yükseldi

TEPAV ve Konya Ticaret Odası (KTO) işbirliğinde gerçekleştirilen Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE) kapsamında Şubat 2012’den bu yana Konya’da faaliyet gösteren 300 perakendeci ile her ay yüz yüze anketler yapılıyor.

Temmuz ayında TEPE -5,2 değerini alırken, KOPE 6 değerini aldı. Kasım 2013’ten bu yana negatif değer alan ve Haziran 2014’te yükselerek pozitif değer alan Konya perakendesi temmuzda da yükselişini sürdürdü. KOPE, geçen yılın aynı dönemine göre 7 puan yükselirken, TEPE ise 7,6 puan düştü. KOPE, bir önceki aya göre ise 3,7 puan yükseldi. Konya perakendesi, temmuz ayında Türkiye genelinden ve AB-28’den daha iyi bir değer aldı. Konya perakendesinin yükselmesinde geçtiğimiz 3 aya göre işlerin durumundaki artış etkili oldu.

Konya perakendesinde geçmiş döneme göre işlerdeki toparlanma algısı geçen yıla göre artarken, önümüzdeki döneme ilişkin sipariş, satış, istihdam ve mağaza sayısı beklentilerde geçen yıla göre düşüş yaşandı.

« Tüm Haberler