logo tobb logo tobbetu

Basit Düşün, Fark Yarat Forumu… TEPAV ve SAP Türkiye’nin ortaklaşa düzenlediği Foruma Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı
Haber resmi
05/03/2015 - Okunma sayısı: 1120

ANKARA- TEPAV ve SAP Türkiye’nin ortaklaşa düzenlediği  “Basit Düşün, Fark Yarat Forumu” Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla 5 Mart’ta Ankara’da yapıldı.

Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda kamu kuruluşları ve özel sektörde dijital dönüşümün tartışıldığı Forum, SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin’in “Basit Düşün, Fark Yarat” konulu açılış konuşmasıyla başladı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Forum’da yaptığı konuşmada, dijital çağda yaşandığını anımsatarak, “Dijital çağ önümüze pek çok fırsat koydu. Pek çok yeni terim üretti ve pek çok tehdidi ve tehlikeyi de aslında içinde barındırıyor. Dijital çağla dünya çok daha hızlı dönmeye başladı. Dünyanın dönüş hızı arttı. Artık şirketlerin rakipleri kendi ülke içerisindeki şirketler değil. Dünyadaki şirketler artık Türkiye’deki herhangi bir şirketin rakibi. İnternete girdiğiniz anda dünyanın neresinde olursanız olun hedef pazarınıza çok kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu: “KOBİ’ler ekonomilerin vazgeçilmezi”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında KOBİ’leri artık bütün dünyada paralayan yıldız olduğunu ifade ederek,  Türkiye ve dünyadaki şirketlerin neredeyse %90 ile 99’unun küçük ve orta boy işletmelerden oluştuğunu söyledi. KOBİ’lerin ekonomilerin vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu,  Türkiye’de ihracatın %60’ının KOBİ’ler eliyle yapıldığını belirtti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “KOBİ’lerin yazılım teknolojilerini daha verimli kullanması için SAP gibi yazılım şirketlerinin sunduğu çözüm ve uygulamalar önem kazanıyor” dedi.

Yazılım konusunda Türk gençlerinin potansiyelinin kullanılması için küresel teknoloji firmalarının Türkiye’de kalıcı yatırım yapmalarına ihtiyaç olduğuna da dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “SAP, Türkiye’de 20 milyon euro yatırımla dünyadaki 14’üncü inovasyon merkezini ülkemizde açmasından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Etkinliğe TEPAV Direktörü Dr. Güven Sak’ın moderatörlüğünde, TÜBİTAK Yazılım Teknolojileri Yazılım Araştırma Enstitüsü Müdürü Cemil Sağıroğlu ile SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin’in katılımıyla “Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda yazılım ve bilişimin rolü” konulu panelle devam edildi.

Gün boyunca yapılan özel oturum ve sunumlarla devam eden Forum’da, e-dönüşüm, bulut bilişim, büyük veri, enerji sektöründeki teknik yapılanma, akıllı şehirler gibi konular ele alındı.

Yazdır

« Tüm Haberler