logo tobb logo tobbetu

Türkiye’nin En Hızlı Şirketi Antalya’dan Çıktı Ares Tersanecilik 2012-2015 döneminde satışlarını yüzde 4473 oranında artırdı
Haber resmi
26/01/2017 - Okunma sayısı: 5823

ANKARA- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, TEPAV işbirliği ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlendi. Ödül Töreni TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin de katılımıyla gerçekleştirildi.  Satışlarını 3 yılda yüzde 4473 oranında artıran Antalya firması Ares Tersanecilik ilk sırayı aldı.

"Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi" yarışmasında ödül alan firmalar için TOBB Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen ödül töreni, TEPAV İcra Direktörü Güven Sak’ın Türkiye ve dünya ekonomisi üzerine yaptığı konuşmasıyla başladı. Sak, Türkiye 100 listesinde yer alan firmaların büyük çoğunluğunun KOBİ sınıflamasında yer aldığına dikkat çekti. Sak, firmaların yalnızca 11 tanesinin KOBİ olmadığını, yarıdan fazlasının çalışan sayısının ise 50’nin altında kaldığını belirtti. Küçük ölçekli firmaların da hızlı büyüyebildiğini ancak KOBİ tanımının bu firmaların dinamizmini yansıtamadığını vurgulayan Sak, “KOBİ’lerin atılım yapabilme kabiliyetini, yeninin gücünü tanımlayacak yeni bir isme ihtiyacımız var. ‘KOBİ zaten büyümez, KOBİ önünüz göremez’ izlenimini silmemiz gerekiyor. Bu yarışmaların KOBİ’lerin daha atak olmalarını sağlayacak tedbirleri nasıl alacağımız üzerine düşünmemiz için vesile olması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu

Ödül töreninde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, düzenledikleri yarışma sonucunda, Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin 2012-2015 dönemindeki ortalama büyümesinin yüzde 438 olduğunu belirterek, "Bu müthiş bir rakam. Türkiye'deki milli gelir artışının 12 kat üzerinde bir performans gösterdiler." dedi.

Töreni 2016 yılı bitmeden yapmayı düşündüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, yurt içinde arka arkaya yaşanan olaylar nedeniyle töreni birçok kez ertelemek zorunda kaldıkları ifade etti.

Törene katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin özel sektörü yakından tanıdığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Hükümetin bugüne kadar özel sektörün rekabet gücünü artıracak çok sayıda reforma imza attığını ve atmaya devam ettiğini kaydetti.

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 firmasına ilişkin listeyi oluştururken başvuru yapan şirketlerin 2012-2015 dönemindeki ciro artış hızlarını dikkate aldıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin bu dönemdeki ortalama büyümesi yüzde 438. Bu müthiş bir rakam. Türkiye'deki milli gelir artışının 12 kat üzerinde bir performans gösterdiler." diye konuştu.

Listedeki şirketlerin tamamının yenilikçi firmalar olduklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, söz konusu firmaların herkesin bildiği işleri çok farklı bir anlayışla yaptıklarını kaydetti.

"Anadolu'nun yükselişi açık bir şekilde görülüyor"

Listede 3 büyük şehir dışında 22 şehirden şirketler yer aldığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Anadolu'nun yükselişi açık bir şekilde görülüyor. Dün Başbakanımızın lansmanını yaptığı, Cazibe Merkezleri Programı'ndaki 23 ilden Türkiye 100 sıralamasına giren bir şirketimiz var ki o da Tunceli'den. İnanıyorum ki, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 23 ili kapsayan bu destek ve teşviklerden sonra, gelecek yıl yapacağımız Türkiye 100 sıralamasına bu illerden çok daha fazla şirket girecek." değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, 100 şirketin 73'ünün 2017'de yeni yatırım yapmayı planladıklarını ifade etti.

Girişimcilere Michael Jordan'lı örnek

Yarışmayla girişimci rol modelleri sayısının artmasını amaçladıklarına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

"Her şirket yeni girişimcilere örnek olsun istiyoruz. Listedeki şirketler bunu zaten yapıyorlar. Listedeki 100 şirketten 40'ı, çalışanlarının kendi işlerini kurmalarına destek vermiş. Bu şekilde kurulan ve halen faaliyette olan 192 şirket var. Yani bu şirketler hali hazırda girişimci yetiştiren birer okul."

Girişimcilerin, başarının yanı sıra başarısızlık hikayelerini de öğrenmeleri gerektiğini aktaran Hisarcıklıoğlu, "Başarı aslında önceki başarısızlıkların ödülüdür. Gelmiş geçmiş en iyi basketbolcular arasında gösterilen Michael Jordan ne diyor: 'Kariyerimde 9 bin atış kaçırdım. Neredeyse 300 maçı kaybettim. 26 sefer maç sayısı alamadım ve takımım maçı benim yüzümden verdi. Başarısızlıklarım olmasaydı, başardıklarımı hayal bile edemezdim'. 'Başarısız olacağım' diye vazgeçen zengin olamaz." diye konuştu.

Listeye giren firma yöneticilerine şirketlerinin büyümesini doğru yönetmeleri tavsiyesinde bulunan Hisarcıklıoğlu, insanların en büyük hatalarını kendilerine en çok güvendikleri zamanlarda yaptıklarına işaret etti.

Şirketlerin başarısında yöneticiler kadar diğer ekip elemanlarının da payının olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Doğru insanları tutmak ve şirketinize çekmek için elinizden geleni yapın. Enerjinizi dağıtmayın. Aynı anda birçok işi yapmaya çalışmayın. Sizi rakiplerinizden ayıran neyse onun üzerine gidin." dedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise konuşmasında, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle kredilerin yapılandırılmasına ilişkin uygulamanın önümüzdeki hafta başlayacağını belirterek, "Bankanın 'hayır' diyebileceği bütün alanları kapatıyoruz. Kesinlikle hiçbir firmamızın söylediğimiz (finansal) sıkıntılar nedeniyle piyasadan çekilmesine müsaade etmeyeceğiz." dedi.

TOBB’un düzenlediği "Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi" yarışmasında ödül alan firmalar için TOBB Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törende konuşan Canikli, üretim yapmanın zor ve zahmetli bir süreç olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerdeki büyük bankaların aktif kaliteleri ile ilgili sıkıntılar bulunduğunu anlatan Canikli, Türk bankalarının aktiflerine dair ise bir sıkıntı olmadığını kaydetti.

Yaşanan dalgalanmalara rağmen Türk bankacılık sisteminde sıkıntı yaşanmamasının tesadüfi olarak değerlendirilemeyeceğinin altını çizen Canikli, "2008 krizinden sonra Amerikan Merkez Bankası (Fed), ABD bankalarına trilyonlarca dolar kaynak aktardı, para pompaladı. Aynı şey Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından Avrupa bankalarına yapılıyor. Türkiye'de bu kadar dalgalanmaya karşın kamudan bir kuruş kaynak aktarma ihtiyacı ortaya çıkmadı." ifadelerini kullandı.

"Bankacılık sektörü reel sektöre kaynak sağlamalı"

Reel sektörün yoluna devam edebilmesi için bankacılık sektörünün reel sektöre kesintisiz ve makul fiyatlarla kaynak sağlamasının son derece önemli olduğunu belirten Canikli, "Küresel piyasalarda iyi bir oyuncu olabilmek için bizim firmalarımızın da diğer ülkelerin küresel oyuncularına sağlanan imkanlara sahip olması gerekir. Bunun başında da finansal destek gerekiyor." diye konuştu.

"Finansman olabildiği kadar ucuz olacak"

Söz konusu krediye erişimin kolay olması için uygulamayı KGF kefaletiyle yaptıklarına dikkati çeken Canikli, şu ifadeleri kullandı:

"Finansman olabildiği kadar ucuz olacak. Herkese ulaşabilecek. Hatta bankalara şunu söyledik: 'En ufak bir hayat emaresi olan bir firma varsa kesinlikle ona bu desteği vereceksiniz ve ayağa kalkacak.' Uygulama başlamadı, talep topluyoruz. En geç önümüzdeki hafta hayata geçirmiş olacağız. Uygulama başladıktan sonra bankalar bu taleplerin hepsini yerine getirecek. Burada inisiyatif bankada değil, bizde. Banka açısından herhangi bir risk oluşturmuyor çünkü kefaleti veren Hazine. Burada, bankanın 'hayır' diyebileceği bütün alanları kapatıyoruz. Kesinlikle hiçbir firmamızın söylediğimiz sıkıntılar nedeniyle piyasadan çekilmesine müsaade etmeyeceğiz."

Tören, firmalara ödüllerinin takdim edilmesiyle devam etti.

Türkiye 100 şirketlerine ilişkin genel bilgiler

 • Firma ölçeği...
  • Büyük ölçekli (250’nin üzerinde çalışanı olan) firma sayısı: 11
  • Orta ölçekli (50-249 arası çalışanı olan) firma sayısı: 34
  • Küçük ölçekli (1-49 arası çalışanı olan) firma sayısı: 56
 • 2012-2015 dönemindeki kümülatif büyüme oranları...
  • Büyük ölçekli 11 firmanın ortalama büyüme oranı yüzde 385
  • Orta ölçekli 34 firmanın ortalama büyüme oranı yüzde 537
  • Küçük ölçekli 56 firmanın ortalama büyüme oranı yüzde 388
 • İhracat durumu...
  • 2015 yılında ihracat yaptığını belirten firma sayısı: 71
  • 71 firmanın,
   • 9 tanesi büyük ölçekli
   • 26 tanesi orta ölçekli
   • 36 tanesi küçük ölçekli
 • İlk 5 şirket…

Küresel ölçekte dikkat çekmek için yürütülen Türkiye 100 Yarışması’nda Ares Tersanecilik’i, Best Modüler Mobilya (yüzde 2829), Es Group Denizcilik (yüzde 1685), Dönersan Döner (yüzde 1593) ve Ruha Elektrik (yüzde 1316) izledi.

 • En çok şirket İstanbul’dan…

Türkiye 100 Yarışması’nın birincisinin Antalya’dan çıkmasına karşın şirket sayısı sıralamasında ilk sırayı 39 şirket ile İstanbul aldı. İstanbul’u 8 şirket ile Kocaeli, 7 şirket ile İzmir, 5’er şirket ile Adana, Ankara ve Antalya, 4 şirket ile Gaziantep, 3’er şirket ile de Bursa ve Kayseri takip etti.

 • Sektörel ağırlık “Toptan Ticaret”te…

Türkiye 100 Yarışması’nı kazanan şirketlerin sektörel dağılımını bakıldığında geleneksel sektörlerde faaliyet gösteren firmaların da hızlı büyüdüğü görülmektedir. İlk 100’de yer alan firmaların sektörel dağılımı şöyle: “Toptan ticaret24 şirket ile ilk sırayı aldı. “Gıda ürünlerinin imalatı” 8 şirket ile, “Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler” 8 şirket ile, “Kauçuk ve plastik ürünleri imalatı” 6 şirket ile, “Fabrikasyon metal ürünleri imalatı” 6 şirket ile, “Diğer imalatlar” 5 şirket ile, “Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı” 4 şirket ile, “Perakende ticaret” 4 şirket ile, “Motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı” 4 şirket ile ilk 5 sıralamasına girdiler.

Türkiye 100 Yarışması

Küresel ölçekte dikkat çekmek için yürütülen Türkiye 100 Yarışması’nın kazananlarına ödülleri TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin katılımıyla TOBB Konferans Salonu’nda düzenlenen törende verildi. Törene, Anadolu’nun dört bir yanından gelen, Türkiye 100’e giren şirketlerin sahipleri ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Satış gelirlerindeki artış hızına göre belirlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi, küresel piyasada görünürlüklerini artırma ve uluslararası bağlantılarını kuvvetlendirme imkânı buluyor. ABD’ye düzenlenen iş seyahati ile ABD pazarını yakından tanıyorlar.

 

Türkiye 100 Yarışması’nı Kazanan İlk 5 Şirket:

Sıra Şirket adı Sektör Ciro aralığı
(milyon TL, 2015)
Çalışan sayısı (2015) İl  
Satış gelirleri büyüme hızı
(2012-2015, %)
1 Ares Tersanecilik Diğer ulaşım araçlarının imalatı 20-50 milyon 248 Antalya 4473
2 Best Modüler Mobilya Mobilya imalatı 5-20 milyon 73 Kocaeli 2829
3 Es Group Denizcilik Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) 20-50 milyon 14 Kocaeli 1685
4 Dönersan Döner Gıda ürünlerinin imalatı 20-50 milyon 110 İstanbul 1593
5 Ruha Elektrik Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) 250-500
milyon
14 İstanbul 1316

 

Video

Güven Sak'ın açılış konuşması için tıklayınız.

Ödül töreni için tıklayınız.


Haberle ilgili dosyalar

Turkiye 100 Infografik

Etiketler: Türkiye 100,

Yazdır

« Tüm Haberler