logo tobb logo tobbetu

Perakendede İşler Toparlanırken Geleceğe Yönelik Beklentiler Arttı TEPAV Perakende Güven Endeksinin 102. sayısı yayımlandı.  
Haber resmi
03/07/2018 - Okunma sayısı: 2500

 

2017 yılının ilk yarısını -17,6 puan ile sonlandıran perakende güveni, 2018 yılının ilk yarısını -13,2 puan ile sonlandırarak geçen yılın ilk yarısına göre artış gösterdi. Endeks, bir önceki aya göre 2,4 puan; bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2,3 puanlık bir yükseliş kaydetti. Perakende güveninin geçen aya ve geçen yıla göre artışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin gelişimi ve önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerindeki yükseliş etkili oldu. Önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş, satış ve istihdam beklentileri hem Haziran 2017’ye hem de Mayıs 2018’e göre arttı. “Mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektörü, Haziran ayında perakende güveninde en çok artış gösteren sektör oldu. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye geçen yıla göre daha iyi performans sergiledi.

Perakende güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla arttı

Haziran  ayında -13,3 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 2,3 puan, geçen aya göre ise 2,4 puan arttı. TEPE değerinin geçen yıla göre artmasında geçtiğimiz 3 ayda işlerin gelişimi ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki iyileşme etkili oldu.

 

Yüksek çözünürlüklü infografik için tıklayınız.

2017 yılının ilk yarısını -17,6 puan ile sonlandıran perakende güveni, 2018 yılının ilk yarısını

-13,2 puan ile sonlandırarak geçen yılın ilk yarısına göre artış gösterdi. Endeks, bir önceki aya göre 2,4 puan; bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2,3 puanlık bir yükseliş kaydetti. Perakende güveninin geçen aya ve geçen yıla göre artışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin gelişimi ve önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerindeki yükseliş etkili oldu. Önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş, satış ve istihdam beklentileri hem Haziran 2017’ye hem de Mayıs 2018’e göre arttı. “Mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektörü, Haziran ayında perakende güveninde en çok artış gösteren sektör oldu. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye geçen yıla göre daha iyi performans sergiledi.

Perakende güveni geçen aya ve geçen yıla kıyasla arttı

Haziran[1] ayında -13,3 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 2,3 puan, geçen aya göre ise 2,4 puan arttı. TEPE değerinin geçen yıla göre artmasında geçtiğimiz 3 ayda işlerin gelişimi ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki iyileşme etkili oldu.[1] TEPE Haziran 2018 anketleri 12-22 Haziran tarihleri arasında yapılmıştır.

Etiketler:

« Tüm Haberler