logo tobb logo tobbetu

Ekibimiz

N. Murat Ersavcı
Merkez Direktörü

Ekonomik ve Siyasi Politikalar Merkezi

N. Murat Ersavcı

email icon

N. Murat Ersavcı, 41 yıllık devlet hizmeti sırasında Büyükelçi sıfatı ile Türkiye’yi, Belçika Krallığı, Avustralya (Vanuatu, Kiribati, Solomon Adaları, Papua Yeni Gine, Marshall Adaları), Oman Sultanlığı ve  İrlanda Cumhuriyetinde  temsil etmiştir. Merkez hizmetlerinde, Başbakan Başdanışmanı, Dışişleri Bakan Başdanışmanı ve Avrupa Birliği Genel Müdürü, Konsolosluk Genel Müdürü ve İnsan Kaçakçılığı ile Mücadele Ulusal Koordinatörü, AB-İKO Konferansı Koordinatör Büyükelçi olarak çalışmıştır. Ayrıca, kariyeri sırasında, F. Almanya, Yunanistan, İtalya, İran, ABD ve Avusturya’da (Viyana (BM Ofisi) görev yapmıştır.

Büyükelçi Ersavcı, Haziran 2011’de emekli olmasını takiben Dışişleri Bakanlığının görevlendirmesi ile, T.C. Hükümetinin Özel Temsilcisi olarak, bir süre Libya Özel Koordinatörü olarak görev yapmış, Bingazi’de yerleşik Geçici Hükümetin kurulması ile ikili ilişkilerin düzenlenmesine katkı sağlamıştır.  Özel Temsilci sıfatıyla çeşitli ülkeler nezdinde girişimlerde bulunmuştur.

Ayrıca, Kasım 2011- Mayıs 2018 arasında Paris’te yerleşik bir kuruluş olan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE-International Bureau of Exhibitions) nezdinde Türkiye Başdelegesi olarak çalışmış ve önemli Komitelere Başkan seçilmiştir. Bu dönemde, bazı yabancı ve yerli özel sektör kuruluşlarında danışmanlık görevi de yürütmüştür.

Mesleki uzmanlığı arasında, NATO, savunma, ikili ekonomik ilişkiler, kültürlerarası diyalog, kamu diplomasisi, ihtilaf çözümü ve iletişim konuları yer almaktadır.

Büyükelçi Ersavcı, TEPAV’a Nisan 2019 tarihinde katılmıştır.

 

TEPAV Günlük'teki yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

 

« Geri Dön