logo tobb logo tobbetu

Ekibimiz

N. Murat Ersavcı
Merkez Direktörü

Ekonomik ve Siyasi Politikalar Merkezi

N. Murat Ersavcı

email icon

N. Murat Ersavcı, 41 yıllık devlet hizmeti sırasında Büyükelçi sıfatı ile Türkiye’yi, Belçika Krallığı, Avustralya (Akredite Büyükelçi olarak Pasifik Ada devletlerinden Vanuatu, Kiribati, Solomon Adaları, Papua Yeni Gine, Marshall Adaları), Oman Sultanlığı ve İrlanda Cumhuriyetinde temsil etmiştir.

Merkez hizmetlerinde, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü  (BYEGM) ve Başbakan Başdanışmanı, Dışişleri Bakan Başdanışmanı ve Avrupa Birliği Genel Müdürü, Konsolosluk İşleri Genel Müdürü ve İnsan Kaçakçılığı ile Mücadele Ulusal Koordinatörü, AB-İKO Konferansı Koordinatör Büyükelçi olarak çalışmıştır.

Ayrıca, kariyeri sırasında, F. Almanya’dan başlayarak, Yunanistan, İtalya (NATO Koleji), İran, ABD ve Avusturya’da (Viyana BM Ofisi)  çeşitli kademelerde Kâtip, Başkâtip, Müsteşar olarak görev yapmıştır.

Büyükelçi Ersavcı, Haziran 2011’de emekli olmasını takiben Dışişleri Bakanlığının görevlendirmesi ile Özel Temsilcisi olarak, bir süre Libya Özel Koordinatörü olarak görev yapmış, Bingazi’de yerleşik Geçici Hükümetin ile ilişkilerin eşgüdümüne katkı sağlamıştır. Ayrıca, Özel Temsilci sıfatıyla bazı ülkeler nezdinde girişimlerde bulunmuştur.

İzmir’in ve Antalya’nın EXPO adaylıkları bağlamında, Kasım 2011 - Mayıs 2018 arasında Paris’te yerleşik bir kuruluş olan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE-International Bureau of Exhibitions) nezdinde Türkiye Baş Delegesi olarak çalışmış ve burada çeşitli Komitelere Başkan seçilmiştir. Görev sonrası, bazı yabancı ve yerli özel sektör kuruluşlarında danışmanlık da yapmıştır.

Mesleki uzmanlığı arasında, NATO, savunma, ikili ekonomik ilişkiler, kültürlerarası diyalog, kamu diplomasisi, ihtilaf çözümü ve iletişim konuları yer almaktadır.

Belçika Krallığı tarafından verilen Kral II. Leopold Devlet Büyük Nişanı ve F. Almanya tarafından verilen Hizmet Madalyası sahibidir.

Büyükelçi Ersavcı’nın çeşitli uluslararası ve yerli basın organlarında yayımlanan makaleleri mevcuttur. “İki Yarı Bir Bütün - Diploması ve Yaşam“ başlıklı, eşi Zeynep Ersavcı ile birlikte yazılan kitabı İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2023 yılında yayımlanmıştır.

Büyükelçi Ersavcı, TEPAV’a Nisan 2019 tarihinde katılmıştır.

 

TEPAV Günlük'teki yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

 

« Geri Dön